← Späť
SLOVAK PRESS PHOTO 2015
Portrét
Čestné uznanie
séria fotografií
Vladimir Slivka
voľný fotograf

Ján Mikuš, Slatinka

Ešte v polovici päťdesiatych rokov 20. storočia žilo v dedinke Slatinka asi 250 obyvateľov. V tom čase už vznikali plány, že v údolí rieky Slatiny bude stáť vodné dielo Slatinka, ktoré by dedinu pochovalo pod hladinou. Od tej doby sa v dedine nepovoľovala výstavba nových domov, ani rekonštrukcia starších, postupne bola obmedzovaná autobusová doprava do Slatinky, zrušená vlaková zástavka, obmedzené služby, zrušená miestna škola a predtým samostatná obec bola pričlenená k susednej Zvolenskej Slatine.

Paradoxne, prípravy priehrady zapríčinili to, že obec sa nerozvíjala a dodnes zostala akoby zakonzervovaná, so zachovanou architektúrou z prvej polovice minulého storočia.

Ján Mikuš bol jediný pôvodný obyvateľ Slatinky, ktorý sa nepodriadil tlaku vyšších štruktúr v snahe o presídlenie obyvateľov Slatinky. V Slatinke sa narodil, postavil dom, vychoval rodinu, prežil tam celý život. Rozhodol sa zotrvať a dobrovoľne neopustiť Slatinku. Ján Mikuš zomrel v Slatinke v marci 2015 vo veku 92 rokov. V dedinke stále žije jeho rodina.

Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka Vladimir Slivka - Ján Mikuš, Slatinka




Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané.
SLOVAK PRESS PHOTO © 2017
Technologickí partneri
Websuport Dynatech
Spojte sa s nami
Facebook G+ youtube Instagram