← Späť

Luník IX

Luník IX je košická mestská štvrť, takmer úplne obývaná Rómami. Žije tam 4 500 až 6 000 ľudí, bez tečúcej vody a plynu a s elektrinou až po 14,00 hod. (ak zaplatia 60 eur mesačne). Tento rozdiel je spôsobený vysokou migráciou. Niektorí mladíci sa snažia uplatniť sa v západnej Európe – v Belgicku, v Holandsku alebo vo Veľkej Británii, mnohí sa však vracajú. Väčšina z nich nemá stálu prácu. Mnohí zamestnávatelia nechcú Rómov zamestnávať. Peniaze na živobytie majú len zo sociálnych dávok a z príležitostnej práce.

Pripomína to geto obkolesené mentálnym múrom. Nikto z mesta tam nechodí, pretože medzi ľuďmi prevláda strach, že ich tam okradnú alebo zbijú. Pre veľa Slovákov je to najtemnejšia časť ich krajiny.

Žije tam vyše 1 000 detí, ktoré každý deň chodia do školy (v rámci osady) a hrajú sa. Alkohol a drogy predstavujú reálny problém, najmä medzi chlapcami. Fetujú aj tí najmenší – lepidlo alebo iné látky, po ktorých sa cítia omámení.

Sú tu však aj rodiny, ktoré túžia po dôstojnom živote a robia všetko pre to, aby zmenili tento osud. Pomocnú ruku im ponúkajú aj ľudia zvonka – duchovní a obyčajní dobrovoľníci.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané.
SLOVAK PRESS PHOTO © 2017
Technologickí partneri
Websuport Dynatech
Spojte sa s nami
Facebook G+ youtube Instagram