← Späť

SLOVAK PRESS PHOTO spúšťa 6. ročník súťaže!

Súťaž novinárskej fotografie SLOVAK PRESS PHOTO prichádza v rámci svojho 6. ročníka opäť s viacerými novinkami.

Pozvanie ako predseda poroty už po tretíkrát prijal významný americký fotograf, jeden zo zakladateľov medzinárodnej fotožurnalistickej agentúry NOOR Stanley Greene (USA), viacnásobný víťaz World Press Photo. V tomto roku bude členkou poroty aj jeho kolegyňa z agentúry, dokumentárna fotografka a profesorka na Columbia University v New Yorku Nina Berman (USA) (www.noorimages.com). Ďalšou novou členkou poroty je úspešná a talentovaná ruská fotografka Maria Turčenkova publikujúca v najvýznamnejších medzinárodných periodikách. Vzácnymi a už tradičnými členmi poroty sú prof. Jindřich Štreit (ČR – ITF) a Doc. Mgr. Jana Hojstričová, fotografka a prorektorka VŠVÚ, ktorá je súčasne garantkou súťaže.

Porota pre kategóriu Krátke video bude mať rovnaké zloženie ako minulý rok: Pavol Barabáš (slovenský dokumentarista), Zdeněk Šámal (ČR – riaditeľ spravodajstva ČT) a slovenský kameraman Tomáš Stanek.

V tomto ročníku budú môcť slovenskí fotografi, ktorí tvoria pre médiá, prihlasovať svoje práce do kategórií: Reportáž, Aktualita, Portrét, Každodenný život, Svet umenia, Šport a Príroda, ako aj do mimoriadnej kategórie Grant Bratislavy pod záštitou primátora hlavného mesta p. Iva Nesrovnala, zameranej na fotografovanie premien Bratislavy. Pre slovenských i zahraničných fotografov z okolitých krajín sú určené kategórie Stredoeurópska fotografia a Študenti a mladí fotografi do 25 rokov. Medzinárodnou je aj kategória Krátke video, do ktorej sa môžu hlásiť tvorcovia krátkych aktuálnych audiovizuálnych šotov, ktoré vznikli v priebehu predchádzajúceho roka.

Všetky medzinárodné kategórie sú otvorené pre autorov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska a Ukrajiny a po prvýkrát aj zo Slovinska, čím rozširujeme geografický záber súťaže v rámci stredoeurópskeho regiónu.

Porota aj v tomto ročníku rozhodne o udelení ceny Mladý talent SLOVAK PRESS PHOTO slovenskému fotografovi – študentovi do 25 rokov, ktorý porotu zaujme svojou prácou, s prihliadnutím na jeho doterajšiu tvorbu. Okrem ocenenia mu Nadácia SLOVAK PRESS PHOTO usporiada samostatnú výstavu.

Kategóriu Krátke video otvárame v spolupráci s RTVS, ktorá okrem ocenených videí odvysiela aj krátke dokumenty o víťazoch SLOVAK PRESS PHOTO.

Súťažné fotografie budú aj v tomto ročníku posudzované len v elektronickej podobe.

Registračný systém bude na internetovej stránke www.slovak-press-photo.sk prístupný od 17. 5. 2017. Fotografi môžu prihlasovať svoje práce do 29. 8. 2017.

Medzinárodná porota bude prihlásené práce hodnotiť 2. – 4. 9. 2017.

V rámci tradície organizovania výstav jednému z členov poroty otvoríme koncom júna výnimočnú výstavu fotografií pod názvom Pohľad na Ameriku: 2002 – 2017 (Seeing America 2002 – 2017) americkej fotografky Niny Berman v Mirbachovom paláci v Bratislave. Výstava je kritickým pohľadom na novodobú históriu USA.

Spomedzi aktivít organizovaných Nadáciou SLOVAK PRESS PHOTO upozorňujeme na výstavu viacnásobného víťaza SLOVAK PRESS PHOTO Borisa Németha pod názvom Homeland. Vernisáž výstavy sa uskutoční v priestoroch nadácie v Zichyho paláci v Bratislave dňa 11. 5. 2017 o 18,00.

Súťaž a následná výstava SLOVAK PRESS PHOTO sa koná pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora hlavného mesta Bratislavy Iva Nesrovnala.

 

Projekt finančne podporil Fond na podporu umenia.

 

Dokument na stiahnutie: TS SLOVAK PRESS PHOTO 2017

 

© Michaela Koleková
Najnovšie z noviniek

24.05.2018
25.05.2018
30.04.2018
23.04.2018
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané.
SLOVAK PRESS PHOTO © 2017
Technologickí partneri
Websuport Dynatech
Spojte sa s nami
Facebook G+ youtube Instagram