← Späť

Držiteľom Grand Prix sa stal Andrej Belovežčík s fotografiou Praha 2017, Staromestské námestie

V dňoch 2. – 4. 9. 2017 sa v priestoroch Archy Primaciálneho paláca v Bratislave zišli členovia poroty 6. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO, aby posúdili práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie. Prihlásené fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota v zložení: Nina Berman (USA) – predsedníčka poroty, Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Bénédicte Kurzen (FR) a Roman Vondrouš (ČR).
Do súťaže sa prihlásilo celkovo 185 fotografov, ktorí dovedna registrovali doposiaľ najvyšší počet prác v histórii súťaže – 2 055 fotografií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda, Svet umenia, Mladí fotografi do 25 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória) a Grant Bratislavy.
Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov porota pozitívne hodnotila kategóriu Aktualita. Silné fotografie priniesli opäť kategórie Každodenný život a Portrét, porotcov veľmi oslovili aj fotografie v kategórii Príroda a Svet umenia.
Porotu opäť potrápil nevhodný výber fotografií v sérii, ale aj ich nesprávne zaradenie do jednotlivých kategórií. Najmenej spokojnosti vyvolala tento rok kategória Reportáž. Dve medzinárodné kategórie boli dobre obsadené a ponúkli kvalitné fotografie. Porota vybrala študenta, ktorý získa ocenenie Mladý talent roka. S víťazmi a ocenenými fotografiami a videami sa však verejnosť zoznámi až na slávnostnom odovzdávaní cien a vernisáži výstavy SLOVAK PRESS PHOTO 2017 dňa 19. októbra.
Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix fotografii Praha 2017 – Staromestské námestie od voľného fotografa Andreja Belovežčíka. Fotografia porotu zaujala okrem nesporných fotografických kvalít aj svojím pozitívnym nábojom. V čase, keď námestia hlavných miest upútavajú na seba pozornosť predovšetkým teroristickými útokmi vyvolávajúcimi strach, obavy z ľudskej prítomnosti či politickými protestmi, čo prináša pocit zúfalstva a nešťastia, ešte stále tu môžu byť miesta, kde sa ľudia stretnú, aby sa zabavili, vyjadrili radosť zo života a pocit šťastia a spolupatričnosti. Veríme, že sa táto fotografia stane nielen zachytením momentu minulého, ale bude aj posolstvom a povzbudením do budúcnosti.

 
Najnovšie z noviniek

23.04.2018
05.04.2018
07.03.2018
26.02.2018
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané.
SLOVAK PRESS PHOTO © 2017
Technologickí partneri
Websuport Dynatech
Spojte sa s nami
Facebook G+ youtube Instagram