Program galérie Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO 2018

1. FEBRUÁR – 2. MAREC

SOŇA MALETZ: Nedeľa

Výstava víťazky Mladý talent roka SLOVAK PRESS PHOTO 2017
V súťaži SLOVAK PRESS PHOTO každoročne porota udelí prestížnu cenu slovenskému fotografovi – študentovi do 25 rokov, ktorý zaujme svojou prácou (fotografiou alebo sériou fotografií) s prihliadnutím na jeho doterajšiu tvorbu a potenciál vytvoriť samostatnú prezentáciu. Nadácia SLOVAK PRESS PHOTO usporiada fotografovi samostatnú výstavu. Soňa Maletz je čerstvou absolventkou dokumentárneho filmu na pražskej FAMU, vo voľnom čase sa venuje dokumentárnej fotografii.
Súčasťou vernisáže bude premietanie jej absolventského filmu o nedávno zosnulom hudobníkovi Mariánovi Vargovi.

 

14. MAREC – 20. APRÍL

MAŇO ŠTRAUCH – Tváre života

Maňo Štrauch je autor skvelých portrétov, doma je však aj v ostatných fotografických žánroch. Je viacnásobným víťazom SLOVAK PRESS PHOTO. Séria Tváre života predstavuje portréty ľudí, ktorí prežili holokaust. Prenasledovanie, koncentračné tábory, vyvraždenie celých rodín, strata najbližších, to všetko ich poznačilo, ale chuť žiť im ostala. Séria portrétov vznikla v sociálnom zariadení pre seniorov Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Ohel David, kde dožívajú poslední pamätníci týchto strašných udalostí druhej svetovej vojny.

26. APRÍL – 18. MÁJ

BORIS NÉMETH – Europe

Fotografiu študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde v roku 2011 ukončil doktorandské štúdium. V súčasnosti na škole pôsobí ako externý pedagóg reportážnej fotografie. Vystavoval na Slovensku aj v zahraničí, získal viaceré fotografické ocenenia a je zastúpený v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave a Nadácie VÚB. Je držiteľom 10 ocenení v súťaži SLOVAK PRESS PHOTO.

MÁJ – JÚN

JOE KLAMAR (SR/Rakúsko/Kanada)

Joe Klamar pochádza z Jasnej v Nízkych Tatrách. Už v mladosti sa venoval fotografovaniu. Ako 18-ročný sa presťahoval do Bratislavy a pracoval ako asistent Československej televízie. V r. 1987 emigroval do Kanady, kde prešiel rôznymi zamestnaniami a neskôr začal študovať fotografiu a výtvarné umenie na Medicine Hat College. Ako fotograf spolupracoval s miestnym denníkom, neskôr s agentúrou Canadian Press, denníkom Winnipeg Sun a agentúrami Reuters a TASR. Od r. 2003 pracuje pre Agence France Presse pre oblasť strednej Európy. V r. 2011 – 2014 pôsobil v USA v Los Angeles a od 2014 vo Viedni. Je držiteľom mnohých ocenení súťaže Czech Press Photo, vrátane hlavnej ceny –Fotografie roka 2009. Za olympiádu z roku 2004 získal 2. miesto Pictures of the Year International (POYi). Jeho fotografie sa objavujú v popredných časopisoch ako Time, Newsweek, Sports Illustrated alebo v denníkoch ako Washington Post a Guardian a v mnohých ďalších po celom svete.

JÚL – AUGUST

JINDŘICH ŠTREIT (ČR), VLADIMÍR BIRGUS (ČR), PETER PROCHÁZKA (ČR), JURAJ BARTOŠ (ČR): Rok 1968 a po fotoobjektívom českých a slovenských fotografov

Obrazové svedectvo o každodennej realite a živote československej spoločnosti poznamenanej dejinnými udalosťami v roku 1968 a následným obdobím normalizácie prostredníctvom výstavy fotografií štyroch významných českých a slovenských fotografov patriacich do staršej fotografickej generácie. Výstavu usporiadame pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 50. výročia vstupu varšavských vojsk na jeho územie v r. 1968.

SEPTEMBER – OKTÓBER

PAUL MARTINKA (USA)

Workshop a stretnutie

Paul Martinka je fotoreportér, držiteľ viacerých ocenení za fotografiu. Počas svojej takmer 20-ročnej kariéry sa venoval fotografovaniu aktualít, reportáží, športu, celebrít aj firemných akcií. Ako samouk začal s fotografovaním vo veku 23 rokov a odvtedy fotoaparát neodložil. Od roku 2001 je pravidelným prispievateľom do New York Post, Splash News, Polaris Images a Corbis Images. Pochádza z Československa, žije v New Yorku.

NOVEMBER – DECEMBER

KATARÍNA BEZÁKOVÁ

Vyštudovala Pedagogickú fakultu UK v Bratislave, odbor nemecký jazyk – výtvarná výchova. Výtvarnému umeniu sa venuje od detstva. Po období, kedy sa venovala hlavne kresbe a grafike, sa sústredila na fotografiu. Témy, ktoré si vyberá, spracováva dlhodobo. Ide najmä o témy sociálneho dokumentu. Zameriava sa na ľudí s osobným príbehom. Pod kurátorským vedením Lucie Benickej a Ivany Pástorovej vystavovala ako jedna z fotografov v rámci výstavy „Okamihy/Moments, Nové mená v súčasnej dokumentárnej fotografii“ v Galérii Domu fotografie v Liptovskom Mikuláši a v Mestskej galérii Rimavskej Sobote (2014/2015).

Kalendár podujatí galérie budeme priebežne aktualizovať. O prípadných zmenách budeme včas informovať.


Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané.
SLOVAK PRESS PHOTO © 2017
Technologickí partneri
Websuport Dynatech
Spojte sa s nami
Facebook G+ youtube Instagram