Porota pre fotografické práce

Kadir van Lohuizen

Kadir van Lohuizen, sídliaci v Amsterdame, je fotografický inštruktor a spoluzakladateľ fotoagentúry NOOR. Od roku 1988 je profesionálnym fotografom a svojou prácou inšpiroval mnoho ľudí. Kadir sa rozhodol pre kariéru fotografa potom, ako ešte počas školy objavil svoju vášeň pre fotografovanie. Avšak jeho kariéru najviac ovplyvnila túžba po spoznávaní sveta. Počas celej svojej kariéry bol fotografom na voľnej nohe, pričom na svojich fotografiách zachytil konflikty v Afrike a na iných miestach, avšak známym sa stal pravdepodobne skôr vďaka svojim projektom o siedmych svetových riekach, diamantovom priemysle, súčasnej migrácii medzi Južnou a Severnou Amerikou Via PanAm a projektu Where will we go, ktorý sa zaoberá dopadom ľudského konania na zvyšovanie hladiny morí. Kadir pokračuje v spolupráci so štúdiom NOOR v konfliktných oblastiach, kde prostredníctvom svojich fotografií dokumentuje globálne problémy.

Získal viacero ocenení, vrátane dvoch cien World Press Photo, ceny Visa d’Or za svoju prácu v Čade a v roku 2004 bol ocenený prestížnym ocenením Dutch Dick Scherpenzeel Prize za najlepšiu reportáž z rozvojových krajín.

Dvakrát bol členom poroty súťaže World Press Photo, je členom komisie poradcov súťaže World Press Photo a vydal 4 fotografické knihy.

Yuri Kozyrev

Jurij Kozyrev vyštudoval Fakultu žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity a profesionálnym fotografom sa stal v roku 1986. Ako vojnový fotoreportér od roku 1994 dokumentoval každý významný vojnový konflikt v bývalom Sovietskom zväze, vrátane dvoch čečenských vojen. Hneď po 11. septembri 2001 v Afganistane dokumentoval pád Talibanu. Kozyrev žil v irackom Bagdade v rokoch 2003 až 2009 ako zmluvný fotograf pre časopis TIME Magazine. Precestoval celý Irak a fotografoval rôzne stránky konfliktu. Od začiatku roku 2011 sleduje arabské nepokoje, cestuje po Egypte, Bahrajne, Líbyi a Jemene. Za svoje fotografické práce získal množstvo vyznamenaní, vrátane niekoľkých ocenení World Press Photo Award za fotografie z Čečenska, Iraku, Beslanu a Líbye. V roku 2004 sa stal držiteľom ceny Overseas Press Club Olivera Rebbota za reportáže z Iraku. V roku 2006 sa stal držiteľom ceny ICP Infinity Award za fotožurnalistiku a v roku 2008 získal cenu Frontline Club Award za rozsiahle spravodajstvo o vojne v Iraku. V roku 2011 Jurij získal cenu Visa d'or News za prácu „Na ceste revolúcie“. Následne odcestoval do Egypta, Bahrajnu, Jemenu a Líbye, aby pre magazín Time zachytil arabské revolty. Touto cenou, ktorú usporiadal medzinárodný festival fotožurnalistiky Visa Pour l'Image, ocenili niektorí z najuznávanejších medzinárodných editorov za najlepšie reportáž zverejnenú od septembra 2010 do augusta 2011. Na súťaži Prix Bayeux-Calvados získal aj cenu Trophee a cenu verejnosti za svoju prácu „Expedícia z Líbye“.

Roman Vondrouš

Roman Vondrouš, narodený v Pardubiciach, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opave, kde v súčasnosti pokračuje v štúdiu v doktorskom programe. V roku 2013 získal prvú cenu v kategórii Šport v prestížnej fotografickej súťaži World Press Photo a v rokoch 2016 a 2017 obdržal dve druhé miesta v jednej z ďalších významných svetových žurnalistických fotosúťaží Pictures of the Year International. V roku 2020 získal prvú cenu v kategórii športové portfólio v medzinárodnej súťaži AIPS Sport Media Awards. V súťaži Czech Press Photo je držiteľom viac ako dvoch desiatok ocenení (o.i. i Grant pražského primátora na fotografovanie premien hlavného mesta). V roku 2013 mu bola udelená Cena rektora Slezské univerzity v Opave za mimoriadne úspechy v oblasti fotožurnalistiky. Od roku 2005 je fotoreportérom Českej tlačovej kancelárie, kde sa každodenne venuje agentúrnemu foto-spravodajstvu. Fotografoval na letných i zimných olympijských hrách: 2008 – Peking, 2010 – Vancouver, 2014 – Soči. Vo svojom voľnom čase pracuje na ďalších vlastných fotografických projektoch, ale hlavnú časť jeho tvorby zaberá dostihová tématika.

Jindřich Štreit

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života.
Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval vyše 1 000 autorských výstav, je autorom viac než 30 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

Jana Hojstričová

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.

Garant projektu

Jana Hojstričová

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.