Porota pre fotografické práce

Joe Klamar

Joe Klamar (nar. 1965) pochádza z Jasnej (Liptovský Mikuláš) v Nízkych Tatrách.  Vyštudoval fotografiu a výtvarné umenie na Medicine Hat College v Kanade. Ako fotograf spolupracoval s miestnym denníkom, neskôr s agentúrou Canadian Press, denníkom Winnipeg Sun a agentúrami Reuters  a TASR. Od r. 2003 pracuje pre Agence France Presse ako hlavný regionálny fotograf pre Rakúsko, Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko. V r. 2011 – 2014 pôsobil v USA v Los Angeles a od r. 2014 vo Viedni. Pre túto agentúru zaznamenáva dianie nielen vo svojom regióne, ale na celom svete. Je držiteľom mnohých ocenení súťaže Czech Press Photo, vrátane hlavnej ceny – Fotografie roka 2009. Za olympiádu z roku 2004 získal 2. miesto Pictures of the Year International (POYi). Jeho fotografie sa objavujú v popredných časopisoch ako Time, Newsweek, Sports Illustrated alebo v denníkoch ako Washington Post a Guardian a v mnohých ďalších po celom svete.

Maral Deghati

Maral Deghati je fotoeditorka, producentka a pedagogička so zameraním na novinársku fotografiu. Má vyše 15-ročné skúsenosti v oblasti fotoreportérstva, manažmentu a vzdelávania v Európe, v Ázii a v Afrike. Maral pôsobila v rôznych oblastiach fotografického odvetvia, od reportáží až po predaj, na redakčnej i obchodnej úrovni. Pracovala ako manažérka medzinárodných projektov a od r. 2012 je jednou z programových vedúcich nadácie a festivalu WARM. V súčasnosti pôsobí ako manažérka vzdelávania v Nadácii World Press Photo v Amsterdame.
Foto: Uros Abram

Francesco Zizola

Od 80. rokov 20. storočia Francesco Zizola (Taliansko, 1962) dokumentuje najväčšie svetové konflikty a ich skryté krízy, pričom sa zameriava na sociálne a humanitárne problémy, ktoré definujú život v rozvojovom svete i v západných krajinách. Francesco vydal sedem kníh, vrátane Born Somewhere (Delpire/Fusi Orari, 2004), rozsiahlu prácu o životných podmienkach detí z 27 rôznych krajín. V r. 2003 Henri Cartier Bresson zahrnul jednu z Francescových fotografií medzi svojich 100 najobľúbenejších. Je nositeľom mnohých ocenení, vrátane desiatich cien World Press Photo (posledná v r. 2016) a šiestich ocenení v súťaži Medzinárodná fotografia roka (POYi). V r. 2008 založil 10b Photography, viacúčelové centrum pre digitálnu fotografiu so sídlom v Ríme, kde v súčasnosti žije.

Czarek Sokołowski

Czarek Sokołowski pracuje od r. 1981 ako novinársky fotograf pre americkú agentúru Associated Press v Poľsku. Dokumentoval udalosti v Poľsku v 80. rokoch – pouličné protesty odborárov zo Solidarity, vyhlásenie stanného práva, vlnu štrajkov v r. 1988, ale aj každodenný život v Poľskej ľudovej republike. V tom čase ho milícia zatkla až 23-krát. Mapoval aj krvavé zvrhnutie diktatúry Nicolaea Ceauşescuho v Rumunsku v decembri 1989 či dramatické udalosti v pobaltských štátoch v rokoch 1990 – 1992. Dokumentoval prvé demokratické voľby v Albánsku v r. 1992 a po rozpade Juhoslávie prinášal fotografické spravodajstvo zo Sarajeva. V r. 1994 – 1999 fotografoval závody Formula 1 na okruhu Hungaroring v Maďarsku. Za fotografiu z moskovského puču v r. 1991 získal Pulitzerovu cenu.

Jindřich Štreit

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života.
Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval 950 autorských výstav, je autorom 29 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

Porota pre video

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Nakrúcal v neprístupnej divočine, v dravých riekach, na ľadových štítoch i v hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, ale i prírodných ľudí ukrytých hlboko v džungli. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi.
Absolvoval štúdium zvukovej a obrazovej techniky na Vysokej škole technickej v Bratislave. Nakrúca filmy s horskou a športovou tematikou. Často sa zameriava na život ľudí v extrémnych podmienkach. Je medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom, za svoje filmy získal viac ako 180 ocenení na domácich a zahraničných festivaloch.

Tomáš Stanek

Tomáš Stanek vyštudoval odbor fotografie na SUPŠ, kameru na VŠMU v Bratislave, absolvoval 2 semestre kamery na FAMU v Prahe.
Ako kameraman sa venuje najmä tvorbe dokumentárnych filmov, hraných filmov, reklám a videoklipov. Od roku 2014 je člen Asociácie slovenských kameramanov. Spolupracoval na dlhometrážnych hraných filmoch Deti (réžia: Jaro Vojtek) a Krok do tmy (réžia: Miloslav Luther), krátkometrážnom hranom filme Výstava (réžia: Peter Begányi, Andrej Kolenčík), na dokumentárnych filmoch režiséra Jara Vojteka Slovenské kino (Neviditeľný hrdina), Cigáni idú do volieb, Hranica, Malá domov; Petra Kerekeša - Slovenské kino (Krčma v slovenskom filme), Hranica; s Luciou Královou na filmoch Legia patria nostra a Ztracená dovolená; na filme Mareka Šulíka Cesta Magdalény Robinsonovej; či na projekte krátkych dokumentov Čačipen, Pravda – Policajt režiséra Mariána Blechu. Pracoval na viacerých videoklipoch: Korben Dallas – Beh, Celeste Buckingham - Nobody Knows, Konshens - World Citizen, Hudba z Marsu - Final Song, Vec - Na horách, Gde ste, Lavagance – Blood. Za svoje práce získal množstvo ocenení na našich i zahraničných festivaloch. V r. 2000 získal Cena za kameru na študentskom filmovom festivale Áčko, v r. 2007 s filmom Ztracená dovolená (r. Lucie Králová) získal Dandelion Award za najlepší dokumentárny film na Banja Luka International Film Festival a Cenu za najlepší dokumentárny film na 42. KVIFF Karlovy Vary, v r. 2014 cena Zlaté vajce Kustendorf za film Výstava (r. P. Begányi, A. Kolenčík), Kamera 2013 cena ASK v kategórii videoklip, v r. 2015 na International film festival Beijing - Tiantan Award – Best Cinematography za film Deti (r. Jaro Vojtek). Naposledy pracoval na celovečernom filme režiséra Ondreja Šulaja Agáva.

Petr Vavrouška

Petr Vavrouška je bývalý zahraničný spravodajca Českého rozhlasu. Pôsobil v krízových oblastiach (v Afganistane, Pakistane a v Macedónsku), ako reportér sa zúčastnil na dvoch zimných olympiádach a vysielal aj zo základného tábora Mount Everestu. Ako stály zahraničný spravodajca pôsobil v Rusku, Poľsku, v Pobaltí, Bielorusku a na Slovensku. Za svoju prácu v Českom rozhlase získal mnoho ocenení – Novinársku prepelicu, je dvojnásobným víťazom Novinárskej ceny a v roku 2008 získal medzinárodnú cenu Prix Bohemia Radio. Je aj autorom kníh Ruské duše a Poľské duše. V súčasnosti pracuje ako obchodný riaditeľ firmy mmcité+.

Garant projektu

Jana Hojstričová

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.