Program galérie

1. 2. – 2. 3. 2018

SOŇA MALETZ – Nedeľa

Výstava víťazky Mladý talent roka SLOVAK PRESS PHOTO 2017
V súťaži SLOVAK PRESS PHOTO každoročne porota udelí prestížnu cenu slovenskému fotografovi – študentovi do 25 rokov, ktorý zaujme svojou prácou (fotografiou alebo sériou fotografií) s prihliadnutím na jeho doterajšiu tvorbu a potenciál vytvoriť samostatnú prezentáciu. Nadácia SLOVAK PRESS PHOTO usporiada fotografovi samostatnú výstavu. Soňa Maletz je čerstvou absolventkou dokumentárneho filmu na pražskej FAMU, vo voľnom čase sa venuje dokumentárnej fotografii.
Súčasťou vernisáže bude premietanie jej absolventského filmu o nedávno zosnulom hudobníkovi Mariánovi Vargovi.

 14. 3. –  20. 4. 2018

MAŇO ŠTRAUCH – Tváre života

Maňo Štrauch je autor skvelých portrétov, doma je však aj v ostatných fotografických žánroch. Je viacnásobným víťazom SLOVAK PRESS PHOTO. Séria Tváre života predstavuje portréty ľudí, ktorí prežili holokaust. Prenasledovanie, koncentračné tábory, vyvraždenie celých rodín, strata najbližších, to všetko ich poznačilo, ale chuť žiť im ostala. Séria portrétov vznikla v sociálnom zariadení pre seniorov Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Ohel David, kde dožívajú poslední pamätníci týchto strašných udalostí druhej svetovej vojny.

 26. 4. – 18. 5. 2018

BORIS NÉMETH – Europe

Svojský pohľad reportážneho fotografa a fotoreportéra časopisu .týždeň Borisa Németha na krajiny Európy. Zaujímajú ho jemné bizarnosti, ktoré narúšajú naše predstavy o nás samotných aj o svete okolo nás. Dnes, takmer po tridsiatich rokoch od pádu Železnej opony, „sme už súčasťou veľkej Európy, cítime sa v nej ako doma, stačí nám sadnúť do auta a ísť. Ale tak, ako sa vtedy obávali Rakúšania nás, obávame sa my nových prišelcov. A voláme po nových hraniciach, železných oponách, ktorými by sme sa uzavreli pred cudzím nebezpečenstvom ohrozujúcim nás, Európanov,“ uvádza Boris Németh

29. 5. - 20. 6. 2018

JOE KLAMAR – Výber z tvorby

Výstava fotografií Joea Klamara, fotoreportéra agentúry AFP, ponúka prierez jeho vyše 10-ročnej profesionálnej tvorby. Práce zachytávajú spoločenské dianie vo svete i na Slovensku, udalosti z oblasti kultúry, život svetových celebrít a ďalších prominentných osobností, rôzne športové podujatia vrátane olympijských hier, či prírodné scenérie

29. 6. - 31. 8. 2018

JINDŘICH ŠTREIT (ČR), VLADIMÍR BIRGUS (ČR), PETER PROCHÁZKA (SR), JURAJ BARTOŠ (SR): Rok 1968 a po fotoobjektívom českých a slovenských fotografov

Obrazové svedectvo o každodennej realite a živote československej spoločnosti poznamenanej dejinnými udalosťami v roku 1968 a následným obdobím normalizácie prostredníctvom výstavy fotografií štyroch významných českých a slovenských fotografov patriacich do staršej fotografickej generácie. Výstavu usporiadame pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 50. výročia vstupu varšavských vojsk na jeho územie v r. 1968.

4. 10. – 10. 11. 2018

PAUL MARTINKA (USA)

Výber z tvorby Paula Martinku, fotoreportéra a držiteľa viacerých ocenení za fotografiu. Počas svojej 23-ročnej kariéry sa venoval fotografovaniu aktualít, reportáží, športu, celebrít aj firemných akcií. Ako samouk začal s fotografovaním vo veku 23 rokov a odvtedy fotoaparát neodložil. Od roku 2001 je pravidelným prispievateľom do New York Post, Splash News, Polaris Images a Corbis Images. Pochádza z Československa, žije v New Yorku.

15. 11. – 31. 12. 2018

KATARÍNA BEZÁKOVÁ

Vyštudovala Pedagogickú fakultu UK v Bratislave, odbor nemecký jazyk – výtvarná výchova. Výtvarnému umeniu sa venuje od detstva. Po období, kedy sa venovala hlavne kresbe a grafike, sa sústredila na fotografiu. Témy, ktoré si vyberá, spracováva dlhodobo. Ide najmä o témy sociálneho dokumentu. Zameriava sa na ľudí s osobným príbehom. Pod kurátorským vedením Lucie Benickej a Ivany Pástorovej vystavovala ako jedna z fotografov v rámci výstavy „Okamihy/Moments, Nové mená v súčasnej dokumentárnej fotografii“ v Galérii Domu fotografie v Liptovskom Mikuláši a v Mestskej galérii Rimavskej Sobote (2014/2015).

Kalendár podujatí galérie budeme priebežne aktualizovať. O prípadných zmenách budeme včas informovať.

0

Fusce Magna Elit

Count description text