Výstava fotografií Kadira van Lohuizena dokumentuje stúpanie hladín morí a klimatické problémy
,,Klimatická zmena už nie je len klimatická zmena. Je to klimatická kríza,” povedal zvučným hlasom fotograf a predseda poroty 10. ročníka Slovak Press Photo Kadir van Lohuizen ku svojej výstave fotografií na tlačovej besede v Zichyho paláci v Bratislave. Fotografie ukazujú krízu našej zeme – zaplavené ulice v americkom meste Miami, ženu na pobreží mora zbierajúcu semienka vodných rastlín, aby z nich uvarila jedlo, uviaznutý trajekt v lagúne či dievčatko v Jakarte, ktoré sa snaží prekročiť z jednej maringotky na druhú, pretože ulica pod ňou je zaplavená prílivom.
Kam pôjdeme?
Tak znie druhá časť názvu výstavy medzinárodne uznávaného fotografa z Amsterdamu, ktorého prišla na besedu podporiť aj veľvyslankyňa Holandského kráľovstva Henriette van Notten. Druhá časť názvu Kadirovej výstavy znie o čosi desivejšie: Stúpanie morí. A celý názov, Stúpanie morí: Kam pôjdeme?, by mal ľuďom vyvodiť jasný záver – klimatická zmena už nie je problém minulých generácií, je to náš problém.
,,Pôda v Miami je veľmi podmáčaná. Mnohí odborníci hľadajú riešenia v podobe hrádzí, ale tie by neboli efektívne…” reaguje Kadir van Lohuizen na svoju fotografiu zaplavených ulíc v Miami. Po chvíli ticha doplní: ,,Najpravdepodobnejší scenár pre Miami je, že bude zaplavené do roku 2050.” Nádeje vkladá do mladej generácie, ktorá sa začína o globálne problémy zaujímať. ,,Vidím, ako sa ozývajú mladí ľudia a verím, že práve im sa podarí zvrátiť klimatickú zmenu,” povedal držiteľ dvoch ocenení World Press Photo.
Klimaticke zmeny ako vojnová zóna 21. storočia
Pozorne sledujúc Kadira van Lohuizena a jeho rozprávanie ku fotografiám na tlačovej besede, minister životného prostredia Ján Budaj vybral svoj telefón a odfotil si fotografiu na obrazovke. Bola to snímka pobrežnej erózie na hlavnom ostrove Fidži, kde pre stúpajúce hladiny morí vlny unášajú husto listnatý strom aj s koreňmi hlboko do oceánu. ,,Veľa ľudí je presvedčených, že sa nás klimatická zmena netýka. Hovoria, že to je vymyslené alebo je to prirodzený cyklus, ktorý zmizne. Som preto vďačný, že ste usporiadali túto výstavu,” povedal Ján Budaj. Podľa ministra je ľudstvo veľmi zraniteľné, ako príklad uviedol pandémiu Covid-19, ktorú nik nečakal.
Kadir van Lohuizen pred klimatickými zmenami fotografoval vo vojnových zónach. Podľa ministra Jána Budaja sú klimatické zmeny vojnovou zónou 21. storočia. ,,Na Slovensku zápasíme s veľkou infláciou slov. Na sociálnych sieťach vidíme, že ľudia môžu tvrdiť čokoľvek. Aj tie najabsurdnejšie tvrdenia majú na spoločnosť účinok. Kadirove fotografie sú ale nespochybniteľné. Nesprevádzajú ich titulky, čo si máme myslieť,” povedal minister životného prostredia a uzavrel: ,,Myslím si, že o budúcnosti sveta rozhodne jedna alebo dve generácie, ktoré prídu po nás.”
Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová sa na tlačovej besede taktiež vyjadrila ku téme klimatických zmien v súvislosti s hlavným mestom. Podľa jej slov samospráva iniciuje úpravu zákonov, aby sme v Bratislave mohli mať nízkoemisné zóny a pomohli tak zvrátiť globálne problémy. ,,Do týchto plánov však vstúpila koronakríza, ktorá nás postavila pred úplne iné úlohy a spomalila nás,” dodala.
Po nás potopa
Fotokniha s naliehavým názvom Po nás potopa od Kadira van Lohuizena vystihuje aktuálny problém nášho sveta s klimatickými zmenami. Vybrané snímky z fotoknihy sa použili aj na výstavu na Vajanského nábreží v Bratislave, ktorá potrvá do 16. septembra 2021. Celý ten čas bude v priestoroch Nadácie Slovak Press Photo dostupná aj projekcia fotografií a autorského filmu holandského fotografa.
Záznam z tlačovej besedy je dostupný na odkaze: https://www.facebook.com/SlovakPressPhoto/videos/863491747925930 .
Andrej Sárközi