Porota pre fotografické práce 2018

 

Joe Klamar vyštudoval fotografiu a výtvarné umenie na Medicine Hat College v Kanade. Ako fotograf spolupracoval s agentúrou Canadian Press, denníkom Winnipeg Suna agentúrami Reuters a TASR. Od r. 2003 pracuje pre Agence France Presse ako hlavný regionálny fotograf pre Rakúsko, Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko. V súčasnosti pôsobí vo Viedni a pre AFP zaznamenáva dianie nielen vo svojom regióne, ale na celom svete. Je držiteľom mnohých ocenení súťaže Czech Press Photo, vrátane hlavnej ceny – Fotografie roka 2009. Za olympiádu z roku 2004 získal 2. miesto Pictures of the Year International (POYi). Jeho fotografie sa objavujú v popredných časopisoch ako Time, Newsweek, Sports Illustrated alebo v denníkoch ako Washington Post a Guardian a v mnohých ďalších po celom svete.

 

 

Maral Deghati je fotoeditorka, producentka a pedagogička so zameraním na novinársku fotografiu. Má vyše 15-ročné skúsenosti v oblasti fotoreportérstva, manažmentu a vzdelávania v Európe, v Ázii a v Afrike. Maral pôsobila v rôznych oblastiach fotografického odvetvia, od reportáží až po predaj, na redakčnej i obchodnej úrovni. Pracovala ako manažérka medzinárodných projektov a od r. 2012 je jednou z programových vedúcich nadácie a festivalu WARM. V súčasnosti pôsobí ako  manažérka vzdelávania v Nadácii World Press Photo v Amsterdame.

 

 

 

 

Od 80. rokov 20. storočia Francesco Zizola (Taliansko) dokumentuje najväčšie svetové konflikty a ich skryté krízy, pričom sa zameriava na sociálne a humanitárne problémy, ktoré definujú život v rozvojovom svete i v západných krajinách. Francesco vydal sedem kníh, vrátane Born Somewhere (Delpire/Fusi Orari, 2004), rozsiahlu prácu o životných podmienkach detí z 27 rôznych krajín. V r. 2003 Henri Cartier Bresson zahrnul jednu z Francescových fotografií medzi svojich 100 najobľúbenejších. Je nositeľom mnohých ocenení, vrátane desiatich cien World Press Photo (posledná v r. 2016) a šiestich ocenení v súťaži Medzinárodná fotografia roka (POYi). V r. 2008 založil 10b Photography, viacúčelové centrum pre digitálnu fotografiu so sídlom v Ríme, kde v súčasnosti žije.

 

 

Czarek Sokołowski pracuje od r. 1981 ako novinársky fotograf pre americkú agentúru Associated Press v Poľsku. Dokumentoval udalosti v Poľsku v 80. rokoch – pouličné protesty odborárov zo Solidarity, vyhlásenie stanného práva, vlnu štrajkov v r. 1988, ale aj každodenný život v Poľskej ľudovej republike. V tom
čase ho milícia zatkla až 23-krát. Mapoval aj krvavé zvrhnutie diktatúry Nicolaea Ceauşescuho v Rumunsku v decembri 1989 či dramatické udalosti v pobaltských štátoch v rokoch 1990 – 1992. Dokumentoval prvé demokratické voľby v Albánsku v r. 1992 a po rozpade Juhoslávie prinášal fotografické spravodajstvo zo Sarajeva. V r. 1994 – 1999 fotografoval závody Formula 1 na okruhu Hungaroring v Maďarsku. Za fotografiu z moskovského puču v r. 1991 získal Pulitzerovu cenu.

 

 

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval 950 autorských výstav, je autorom 29 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

 

 

 

 

Pavol Barabáš je autorom širokej škály filmov o Vysokých Tatrách. Verejnosti je skôr známy tvorbou dobrodružných dokumentov. Nakrúcal v neprístupnej divočine, v dravých riekach, na ľadových štítoch i v hlbokých jaskyniach ďaleko od civilizácie. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto
Zemi. Absolvoval štúdium zvukovej a obrazovej techniky na Vysokej škole technickej v Bratislave. Nakrúca filmy s horskou a športovou tematikou. Často sa zameriava na život ľudí v extrémnych podmienkach. Je medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom, za svoje filmy získal viac ako 180 ocenení na domácich a zahraničných festivaloch.

 

 

Tomáš Stanek vyštudoval odbor fotografie na SUPŠ, kameru na VŠMU v Bratislave, absolvoval 2 semestre kamery na FAMU v Prahe. Ako kameraman sa venuje najmä tvorbe dokumentárnych filmov, hraných filmov, reklám a videoklipov. Spolupracoval na viacerých dlhometrážnych či krátkometrážnych hraných filmoch a videoklipoch. Za svoje práce získal množstvo ocenení na našich i zahraničných festivaloch, napr. Cena za kameru na študentskom filmovom festivale Áčko r. 2000, Dandelion Award v r. 2007 s filmom Ztracená dovolená za najlepší dokumentárny film na Banja
Luka International Film Festival, Cenu za najlepší dokumentárny film na 42. KVIFF Karlovy Vary, Zlaté vajce Kustendorf za film Výstava v r. 2014 cena či Tiantan Award – Best Cinematography na medzinárodnom filmovom festivale v Pekingu za film Deti.

 

 

Petr Vavrouška je bývalý zahraničný spravodajca Českého rozhlasu. Pôsobil v krízových oblastiach (v Afganistane, Pakistane a v Macedónsku), ako reportér sa zúčastnil na dvoch zimných olympiádach a vysielal aj zo základného tábora Mount Everestu. Ako stály zahraničný spravodajca pôsobil v Rusku, Poľsku, v Pobaltí, Bielorusku a na Slovensku. Za svoju prácu v Českom rozhlase získal mnoho ocenení – Novinársku prepelicu, je dvojnásobným víťazom Novinárskej ceny a v roku 2008 získal medzinárodnú cenu Prix Bohemia Radio. Je aj autorom kníh Ruské duše a Poľské duše. V súčasnosti pracuje ako obchodný riaditeľ firmy mmcité+.