O súťaži

SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Jej cieľom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka. V tomto ročníku môžu tvorcovia prihlasovať svoje práce do desiatich kategórií pre fotografiu a do  medzinárodnej kategórie krátke video.
Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia; podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku; vytvoriť platformu pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín; podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov. V  medzinárodnej kategórii Krátke video chceme vyvolať konfrontáciu a tým aj snahu o kvalitatívny rast tvorcov krátkych spravodajských, dokumentárnych, reportážnych šotov, ktoré vznikli so zámerom byť publikované v audiovizuálnych médiách.

SLOVAK PRESS PHOTO a hlavné mesto SR Bratislava pozývajú fotografov, žurnalistov, filmárov zo Slovenskej republiky a okolitých krajín na účasť v 6. ročníku súťaže SLOVAK PRESS PHOTO, ktorá sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ministra kultúry SR Mareka Maďariča a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.

Víťaz hlavnej ceny Grand Prix bude ocenený sklenenou plastikou od výtvarníka Pala Macha. Ceny za víťazné fotografie jednotlivých kategórií a víťazné videá poskytnú mediálni partneri a partneri projektu. Víťazné práce budú po vyhodnotení súťaže prezentované na výstave, publikované v katalógu a zverejnené na našej webovej stránke.

Súťažné ceny

V každej súťažnej kategórii môže porota udeliť tri ceny a čestné uznanie. Porota môže niektorú z cien neudeliť. Ceny za víťazné práce v jednotlivých kategóriách poskytnú mediálni partneri a partneri projektu.

GRAND PRIX

sklenená plastika + 2 000 €
Hlavná cena súťaže. Medzinárodná porota ju udelí fotografii, ktorú ohodnotí ako najlepšiu z hľadiska aktuálnosti, informatívnosti a pohotovosti, ktorá má vynikajúcu estetickú úroveň a zobrazuje závažnú aktuálnu tému. Víťazná fotografia sa stane vizuálom celého ročníka súťaže a bude publikovaná na všetkých propagačných materiáloch súvisiacich s výstavou víťazných fotografií.

MLADÝ TALENT ROKA 2017

samostatná výstava + 500 €
Prestížnu cenu porota udelí slovenskému fotografovi – študentovi do 25 rokov, ktorý zaujme svojou prácou (fotografiou alebo sériou fotografií) s prihliadnutím na jeho doterajšiu tvorbu a potenciál vytvoriť samostatnú prezentáciu. Nadácia SLOVAK PRESS PHOTO usporiada fotografovi samostatnú výstavu.

GRANT BRATISLAVY

ročné štipendium 2 000 €
Ročné štipendium magistrátu hlavného mesta na fotografovanie premien Bratislavy, udelí primátor na odporúčanie medzinárodnej poroty účastníkovi súťaže, ktorý súťažnými fotografiami – ukážkou projektu preukáže najväčší potenciál profesionálneho a tvorivého prístupu k danej téme. Po ročnom fotografovaní odovzdá do archívu magistrátu kolekciu 30 fotografií.

CENA DIVÁKA

 
V priebehu výstavy víťazných fotografií budú mať jej návštevníci možnosť vybrať si a hlasovať za fotografiu alebo sériu fotografií, ktorá ich najviac oslovila. Súťaž bude paralelne prebiehať aj na webovej stránke SLOVAK PRESS PHOTO. Po skončení výstavy bude na základe získaných hlasov udelená Cena diváka. Cenu získa aj jeden z hlasujúcich.

SÚŤAŽNÉ KATEGÓRIE

Víťazi jednotlivých kategórií za samostatnú fotografiu a sériu fotografií získajú finančnú odmenu v hodnote 500 €.

AKTUALITA

V tejto kategórii sa hodnotia snímky zachytávajúce aktuálne dianie, na ktoré sa fotograf nemôže vopred pripraviť, pričom musí reagovať na vývoj udalostí priamo na mieste.

REPORTÁŽ

V tejto kategórii sa hodnotia snímky, ktoré reportážnym spôsobom približujú udalosť, podujatie alebo spoločensky závažnú akciu, na ktorú sa fotograf môže pripraviť.

KAŽDODENNÝ ŽIVOT

V tejto kategórii sa hodnotia snímky zobrazujúce každodenný život v jeho najrozmanitejších podobách vo všetkých oblastiach spoločenského života.

PORTRÉT

V tejto kategórii sa hodnotia snímky, ktoré fotografickými výrazovými prostriedkami presvedčivo zobrazia ľudskú tvár v prostredí, kde ľudia žijú, pracujú, trávia chvíle oddychu a zábavy.

PRÍRODA

V tejto kategórii sa hodnotia autentické a originálne snímky živej i neživej prírody s cieľom poukázať na naliehavé a aktuálne problémy životného prostredia.

ŠPORT

V tejto kategórii sa hodnotia snímky, ktoré dynamicky zobrazujú športové podujatia, športové aktivity a jednotlivé druhy športu zachytávajúc ich charakteristické črty.

SVET UMENIA

V tejto kategórii sa hodnotia snímky, ktoré dokumentujú umelecké diela, výstavy, festivaly, koncerty a iné umelecké podujatia a akcie sveta šoubiznisu.

GRANT BRATISLAVY

V tejto mimoriadnej kategórii sa hodnotí projekt, ktorý dokumentuje premeny Bratislavy, architektúru, obyvateľov, prírodu či spoločenský život. V kategórii sa neposudzujú samostatné fotografie.

MLADÍ FOTOGRAFI DO 25 ROKOV A ŠTUDENTI – MEDZINÁRODNÁ KATEGÓRIA

Kategória pre mladých fotografov a študentov je určená pre fotožurnalistov zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny. Mala by byť oživením súťaže nekonvenčným spracovaním rôznych žánrov a tém, odvážnym, mladistvým, nezaťaženým prístupom k zvolenej tematike. Publikujúci mladí autori môžu prihlásiť svoje práce aj do ostatných súťažných kategórií.

STREDOEURÓPSKA FOTOGRAFIA – MEDZINÁRODNÁ KATEGÓRIA

Kategória je určená pre fotožurnalistov z krajín: Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Ukrajina. V tejto kategórii sa hodnotia snímky rôznych fotožurnalistických žánrov, ktoré zachytávajú aktuálne dianie a život v danej krajine či vo svete za predchádzajúci rok.

KRÁTKE VIDEO - MEDZINÁRODNÁ KATEGÓRIA

V tejto kategórii budú hodnotené krátke, maximálne trojminútové videá nakrútené v priebehu predchádzajúceho roka, ktoré sú primárne určené na zverejnenie v audiovizuálnych médiách, v televíziách, na internete či mobilných platformách a zachytávajú aktuálne dianie vo svete alebo v domovskej krajine autora alebo udalosti, ktoré autora výrazným spôsobom oslovili či ovplyvnili a majú potenciál zaujať širokú verejnosť. Kategória je určená pre tvorcov zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny.

FINANČNÉ CENY DO SÚŤAŽE VENOVALI

GRAND PRIX

GRANT BRATISLAVY

AKTUALITA

KAŽDODENNÝ ŽIVOT

PORTRÉT

PRÍRODA

Asociácia vydavateľov tlače
Mesto Bratislava
tasr
Petit Press
NEWS & MEDIA holding
PEREX

ŠPORT

SVET UMENIA

STREDOEURÓPSKA FOTOGRAFIA

ŠTUDENTI A MLADÍ FOTOGRAFI

MLADÝ TALENT ROKA 2017

CENA DIVÁKA

PEREX
MAFRA
ringier axel springer
STAR PRODUCTION
STARÉ MESTO
VOLIS ACADEMY
Nad 7. ročníkom súťaže SLOVAK PRESS PHOTO prevzali záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, minister kultúry a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Generálni partneri 2017

slovak arts council PENTA
Hlavní partneri 2017
Mesto Bratislava Prvá Stavebná Sporiteľňa
Mediálni partneri roku 2017

RTVS Plus jeden den Plus 7 dní Pravda SME Hospodárske noviny Slovenka Nový Čas Život GEO AutoBild tasr Denník N .tyzden TREND IN.BA
Partneri roku 2017

Hotel Devin Víno Matyšák STARÉ MESTO Múzem Mesta Bratislava Asociácia vydavateľov tlače Copex FOTOLAB Fotopak FOTO Point Univerzita Komenského Vysoká škola výtvarných umení Bratislavensis ARS VOLIS ACADEMY Samsung
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich SLOVAK PRESS PHOTO, s .r. o. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, videí, akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu SLOVAK PRESS PHOTO, s. r. o. je zakázané. SLOVAK PRESS PHOTO © 2017