Fotografia #SpoločnáZodpovednosť od Daniela Stehlíka získala Grand Prix SLOVAK PRESS PHOTO

Jubilejný 10. ročník SLOVAK PRESS PHOTO pozná svojich víťazov

V Bratislave 16.8.2021 – Dvojdňové hodnotenie medzinárodnej poroty prinieslo víťaza hlavnej ceny Grand Prix jubilejného 10. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO, ako aj víťazov jednotlivých súťažných kategórií.

V dňoch 14.-15. augusta 2021 hodnotila medzinárodná 5-členná porota súťažné fotografie a rozhodla tak o víťazných fotografiách jubilejného 10. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO. Tohtoročná porota bola v zložení: Kadir van Lohuizen (predseda poroty, člen NOOR Agency, Holandsko), Azu Nwagbogu (AAP, Nigéria), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR), Roman Vondrouš (fotograf, ČTK, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň aj garantom projektu.

Do súťaže sa registrovalo 157 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1322 snímok, z toho 146 sérií a 87 samostatných fotografií. „Sme veľmi radi, že aj napriek následkov celosvetovej pandémie COVID-19, ktorej následkom zažilo Slovensko niekoľkomesačný lockdown a kultúrne či športové podujatia prakticky úplne zmizli na dlhú dobu z nášho života, sme prijali ohromné množstvo prihlásených fotografií“, zhodnotila počet prihlásených fotografov a ich súťažných prác riaditeľka súťaže SLOVAK PRESS PHOTO Jana Garvoldtová.

Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 9 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v medzinárodnej kategórii Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy, tento rok je jeho témou „Bratislava – mesto na Dunaji“. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Medzi súťažnými prácami dominovala najmä téma celosvetovej pandémie COVID-19 a protivládnych demonštrácií proti opatrenia súvisiacich s riešením epidemiologickej situácie v krajine. Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách. Porota vyjadrila veľkú spokojnosť s kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument, ktorých úroveň výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií.

Porota výrazne pozitívne hodnotila súťažné práce od študentov a mládeže do 26 rokov, z ktorej vzišla aj hlavné cena ročníka Grand Prix SLOVAK PRESS PHOTO 2021. Porota sa rozhodla Grand Prix udeliť za samostatnú fotografiu zo série #SpoločnáZodpovednosť od Daniela Stehlíka.

 Predseda poroty Kadir van Lohuizen k víťaznej fotografii povedal: „Cenu sme udelili podľa kvality fotografie v kategórii Aktuality a zároveň vzhľadom na vplyv, ktorý má táto téma na život spoločnosti a dodal: „Aj na Slovensku je evidentný celosvetový trend nástupu novej generácie fotografov, ktorých pohľad a vnímanie reality bežných dní je značne odlišná od toho, na čo ste doteraz boli zvyknutí“.

 „Víťazstvo hlavnej ceny Grand Prix, ktorá poputuje do rúk mladého fotografa, nás veľmi teší. Je signálom objektivity a nezávislosti medzinárodnej poroty, ako aj indíciou, že nielen etablovaní fotožurnalisti z veľkých vydavateľských domov majú šancu na úspech a výhru“, doplnila riaditeľka súťaže SLOVAK PRESS PHOTO.

 Mená všetkých finalistov zverejní organizátor súťaže najneskôr 1 týždeň pred slávnostným odovzdávaním cien, ktoré sa uskutoční 24. septembra 2021v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. Na následnej výstave vo verejnom priestranstve Vajanského nábrežia v Bratislave budú vystavené práce všetkých finalistov a víťazov jednotlivých súťažných kategórií v termíne  24.9.2021– 31.10.2021.