Komentovaná prehliadka k výstave Grand Prix (2012 – 2021)

10.februára 2022 sa uskutočnila komentovaná prehliadka k výstave Grand Prix (2012 – 2021), ktorá predstavovala tvorbu držiteľov hlavnej ceny súťaže SLOVAK PRESS PHOTO za 10 rokov jej existencie. Svoje víťazné fotografie bližšie predstavili autori: Michal Burza, Ivan Holub, Tomáš Benedikovič, Jozef Jakubčo a Daniel Stehlík. 

 

  

 

  

Michal Burza zvíťazil v treťom ročníku súťaže SLOVAK PRESS PHOTO s fotografiou Majdan. Fotografia vznikla 27.februára, na druhý deň streľby, kedy zomreli desiatky demonštrantov. Do dnešného dňa incident nebol vyšetrený. Táto fotografia je pre autora veľmi významná. Hoci na začiatku tápal v tom, či nejde o kompozičný chaos, nakoniec sa zaľúbil do línií, ktoré sa križujú, do nezúčastneného obyvateľstva, aj do tých statočných, hoci náhodných ľudí, ktorí pod dohľadom skúsenejšieho vojaka idú bojovať. Ukrajina je podľa jeho slov pre nás stále veľká neznáma. Táto fotografia je odpoveďou na jej aktuálnu situáciu.
Predstavil sa aj víťaz piateho ročníka – scenárista, fotograf, režisér a kameraman Ivan Holub s fotografiou Večera. Fotografia vznikla počas dokumentárneho cyklu Anjeli v pekle, odvysielaného aj na RTVS, kedy so štábom chodili po misiách a mapovali prácu slovenských dobrovoľníkov. Jeho fotografia vznikla v „kuchyni“, postavenej uprostred ničoho, kam chodili siroty raz denne po porciu jedla. Princíp je zachrániť týmto deťom, ktoré tu sedia, život. Pre autora je paradoxom práve aktuálnosť fotografie.
Tomás Benedikovič, fotograf Denníka N, si hlavnú cenu Grand Prix odniesol dvakrát. Prvý raz to bolo za záber z protestov Za Slušné Slovensko. Autor, ktorý sa fotografii venuje od roku 2005 a zúčastnil sa mnohých veľkých protestov, opisoval zvláštnu atmosféru, ktorá tu vznikala. Hoci do ulíc vychádzali nahnevaní ľudia, ten hnev naňho nepôsobil negatívne. Fotografiu prirovnal k Nežnej revolúcii, ktorú zažil ako 9-ročný so svojimi rodičmi.
Druhý raz získal Grand Prix v roku 2020 sa sériu fotografií súdneho procesu, ktorý je považovaný za najväčší v dejinách Slovenskej republiky. Jeho séria bola súčasťou denného spravodajstva. Šlo o momenty z niekoľkých pojednávaní, kde sa ťažko hľadal uhol pohľadu, ktorý by bol originálny alebo inovatívny. Napriek tomu zjednotil sériu fotografií, ktorá zachytáva čo najviac možných aspektov, ktoré hovoria o čom to bolo, aké to bolo.
Jozef Jakubčo komentoval víťaznú sériu fotografií z volebnej centrály prezidentky Zuzany Čaputovej. Šlo o momentky ešte len z predbežných výsledkov, kedy už vnikala pre Slovensko nová nádej, nový moment v politickej histórii krajiny. Napriek obrovskému množstvu zástupcov rôznych médií, práve jemu sa podarilo nájsť úplne iný pohľad na „Noc s prezidentkou“.
Daniel Stehlík, študent a fotograf so zameraním na reportážnu fotografiu zachytil preberanie certifikátu od dobrovoľníkov a zdravotníkov počas prvého kola celoplošného testovania. Jeho fotografia #SpoločnáZodpovednosť zobrazuje jeden z posledných krokov na otázku, aký výsledok človek dostane v obálke – pozitívny alebo negatívny? Hovorí nielen o spoločnej zodpovednosti, ale aj o spoločných emóciách, stresoch a únave. Zároveň tým vzdal vďaku všetkým, ktorí sa snažia aj o lepšiu spoločnosť.

 

Komentovaná prehliadka sa konala za účasti starostky mestskej časti Bratislava – Staré mesto Zuzany Aufrichtovej a riaditeľky súťaže SLOVAK PRESS PHOTO Jany Garvoldtovej. Predstavenie fotografií za účasti autorov bolo akýmsi neoficiálnym ukončením výstavy Grand Prix (2012 – 2021) v priestoroch Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO od začiatku decembra 2021. Najbližšie si ju budete môcť pozrieť v Piešťanoch.

  

 

Videový záznam z komentovanej prehliadky si môžete pozrieť tu: