„Prečo výstava Donbass?“

„Narodil som sa v Luhansku. Fotil som tam od 90. rokov, zachytával som príbeh svojho mesta. Fotil som skôr pre seba, no v skutočnosti som hľadal príbehy pre všetkých. Výber výstavy Donbass je dôležitý. Bol dôležitý aj v roku 2015, v slovách alebo na fotkách, a teraz je znova kľúčový, lebo práve z tohto miesta vyvierajú všetky tie udalosti..“ (Alexander Chekmenev)

SLOVAK PRESS PHOTO otvorilo 11.apríla výstavu projektu Donbass, v knižnej podobe oceneného v rámci súťaže German Photo Book Award 2012, od ukrajinského fotografa Alexandra Chekmeneva. Projekt pochádza z rokov 1994 – 2011 – po tom, čo sa Ukrajina stala samostatnou nezávislou krajinou a predtým, ako sa začala vojna medzi Ukrajinou a separatistami podporovanými Ruskom. Autor fotografií, ktorý z tejto oblasti pochádza, v nej zobrazil ťažký život baníkov, chudobu tejto oblasti a to, ako sa s takýmto osudom ľudia snažia vysporiadať.

SLOVAK PRESS PHOTO sa rozhodlo túto výstavu organizovať po druhý krát. Celá výstava je predajná a výťažok z predaja fotografií je určený na podporu autora, jeho rodiny a priateľov na Ukrajine a z Ukrajiny. Na vernisáž svojej výstavy sa nemohol dostaviť osobne. Momentálne sa nachádza  v Kyjeve a dokumentuje vojnu svojimi fotografiami. Otvoriť výstavu však prišli jeho dcéra Nasťa a partnerka Oksana s dcérou, ktoré museli z rodnej krajiny odísť a momentálne žijú v Košiciach.

 

(Autor foto: Desana Dudášová)

Po otvorení výstavy sa konala online beseda s Alexandrom Chekmenevom, počas ktorej jeho dcéra a jeho partnerka opisovali svoju cestu na Slovensko. Bolo zaujímavé sledovať, ako každá z nich tento odchod prežívala ináč. Zatiaľ čo 16-ročná Nasťa sa snažila na odporúčanie otca dokumentovať celý tento príbeh a ďakovala Slovákom, ako ich všetkých prijali, jeho partnerka Oksana Savčenko priznala, že sa momentálne nevie tešiť vôbec z ničoho a je plná nenávisti. Jej 13-ročná dcéra si v noci prikladá na hlavu vankúš a cíti nespravodlivosť, prečo musela opustiť svoj domov a priateľov.

(Autor foto: Desana Dudášová)

Video záznam v otvorenia výstavy a online besedy s jej autorom, ktorý sa momentálne nachádza v Kyjeve si môžete pozrieť tu:

Výstava Donbass – Alexander Chekmenev – YouTube

Výstava potrvá do 11.mája.