Realita zvíťazila nad hoaxmi

Spoznali sme víťazov najlepších novinárskych fotografií 10. ročníka Slovak Press Photo

Zo začiatku to znelo ako sociálny experiment. Zostať doma, nakupovať od deviatej do dvanástej, nosiť rúška a dodržiavať dvojmetrovú vzdialenosť. No nebol to experiment.Žili sme v karanténe, boli sme svedkami dobrosrdečnosti, ako ľudia šili rúška a rozdávali ich tým, ktorí ich nemali. Jednoducho,zvykali sme si na nový spôsob života. A stále si zvykáme, pretože koronavírus je tu s nami. A táto téma, celkom príznačne, dominovala i vo väčšine súťažných kategórií na slávnostnom vyhlásení výsledkov jubilejného 10. ročníka Slovak Press Photo. 

,,Žijeme v zvláštnych časoch. Nevieme, kto je dobrý a kto je zlý, kto je policajt a kto zloduch. No viem, že toto sú skutoční hrdinovia tejto doby,” povedal Tomáš Benedikovič, víťaz kategórie Reportáž, a ukázal prstom na fotografiu lekárov v ochranných odevoch na covidovom oddelení v Trenčíne. Profesionálny fotograf Denníka N zvíťazil aj v kategórii Príroda a životné prostredie snímkou rozostavanej diaľnice Lietavská Lúčka – Dubná Skala, ktorá zobrazuje len opustenú stavbu, mohutné betónové piliere a miestami pripomína krajinu na Blízkom východe rok po vojne.

Počas augustového hodnotenia fotografií vyslovil Kadir van Lohuizen spásonosnú myšlienku: ,,Fotografia vie byť dôkazom toho, že je niečo skutočné a naozaj sa to odohráva. Zdá sa, že ľudia občas potrebujú fotografie, aby uverili, že je to pravda.” Holandský fotograf a predseda medzinárodnej poroty 10. ročníka Slovak Press Photo poukazovalna celosvetovú pandémiu koronavírusu a na fotografie z covidových oddelení a vyčerpaných zdravotníkov, ktoré sú v ostrom kontraste s konšpiračnou scénou. V zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca ale počas slávnostného odovzdávania ocenení nebol priestor na hoaxy. Zvíťazili a boli nominované len pravdivé, reálne fotografie zachytené objektívmi profesionálnych či amatérskych fotografov.

Takýmito snímkami boli aj tie od Simona Moricza-Sabjana, maďarského profesionálneho fotografa. Jeho zábers názvom Silvester online zachytáva ženu pred obrazovkou počítača, ktorá si cez videohovor pripíja na Nový rok so svojou rodinou. Trblietajúce sa svetielka na vianočnom stromčekulen dokresľujú atmosféru fotografie, ktorá získala prvé miesto v kategórii Každodenný život. Tridsaťsedemnásobný  držiteľ ceny Hungarian Press Photo sa prišiel na pódium poďakovať celkovo trikrát – ďalší raz za víťazstvo v rovnakej kategórii, no tentoraz za sériu fotografií s názvom Nová norma, ktorá dokumentuje pandémiu koronavírusu v Maďarsku. A posledný raz za víťazstvo v kategórii Dlhodobý dokument s ďalšou sériou fotografií, ktorá tentokrát zachytáva chudobnú rodinu    v maďarskej obci Csanytelek.

Práve sociálne problémy, chudoba, pandémia Covid-19 či protivládne demonštrácie proti prijatým opatreniam dominovali medzi súťažnými prácami i výhercami. Ako sme už informovali pred vyše mesiacom, hlavnú cenu Grand Prix získal Daniel Stehlík, ktorý zachytil zdravotníkov v ochranných odevoch v provizórne postavenom stane v Rajci počas prvého plošného testovania. Po piatkovom odovzdávaní ocenení je už známe, že jeho snímka zvíťazila aj v kategórií Aktuality. ,,Táto fotografia je poctou pre všetkých hrdinov – zdravotníkov, ktorí obetovali svoj čas pre naše vlastné zdravie,” povedal v ďakovnej reči Daniel Stehlík, študent zo Žiliny, a na záver poďakoval riaditeľke Slovak Press Photo: ,,Ďakujem Jane Garvoldtovej, že táto súťaž môže existovať.” V podobnom duchu ďakovali aj ostatní – za existenciu tejto súťaže, za to, že podporuje aj študentov a pomáha im rozvíjať sa. Za to, že súťaž novinárskej fotografie stále funguje a koronavírus ju nepoložil.

Fotografie všetkých víťazov a finalistov tento rok umiestnila Nadácia Slovak Press Photo do verejného priestoru na Vajanského nábrežie. Vidieť tak môžete aj sériu fotografií maestra Milana Lasicu z divadla L+S od finalistu Rudolfa Baranoviča, víťaznú fotografiu z testovania v Štátnom divadle Košice od Tomáša Hrivnáka, či fotografie dvojnásobnej víťazky 10. ročníka súťaže novinárskej fotografie, talentovanej absolventky Vysokej školy výtvarných umení Natálie Dominikovej a mnoho ďalších.

Výstavu si široká verejnosť môže zadarmo pozrieť do 31. októbra 2021. Víťazov ako aj finalistov nájdete na nasledujúcom odkaze: https://finalisti2020.slovak-press-photo.sk/SK/sutaz-finalisti .

Andrej Sárközi