Výstava fotografií Sone Maletzovej

V stredu 31. januára 2018 sme v Galérii Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO otvorili v Zichyho paláci v Bratislave výstavu fotografií Sone Maletzovej s názvom Nedeľa.

Soňa Maletzová je držiteľkou ocenenia Mladý talent roka 2017 a súčasne víťazkou 6. ročníka súťaže novinárskej fotografie SLOVAK PRESS PHOTO v kategórii Portrét (samostatné fotografie) a Študenti a mladí fotografi do 26 rokov (série).

Vystavovaná séria fotografií Nedeľa sa venuje téme starnutia mestského človeka. Zachytáva pestrý svet dôchodcov, ktorí si neváhajú spríjemniť život každonedeľným tancovaním. Napriek výslovnému zákazu si do sály nosia vlastné jedlo či alkohol a vyťahujú najlepšie kúsky zo svojho šatníka. Vracajú sa tak to dôb svojej mladosti a prebúdza sa v nich akási vnútorná rebélia voči očakávaniam spoločnosti, voči tomu, ako sa má „normálny dôchodca“ správať. Zároveň však nemožno týmto na prvý pohľad veselým tanečným nedeliam uprieť pocit smútku za ľuďmi, ktorí tu už nie sú, spojený s nostalgiou za časmi, ktoré sú dávno minulé. Druhá časť výstavy obsahuje prierez Soninou novšou tvorbou.

Soňa Maletzová je čerstvou absolventkou dokumentárneho filmu na pražskej FAMU. Jej absolventským filmom je portrét nedávno zosnulého muzikanta Mariána Vargu. Spolu s malým štábom sledovala jeho kroky vyše dvoch rokov. Hoci ju spočiatku fascinovala „street fotografia“, v súčasnosti sa venuje už skôr dokumentárnej fotografii a filmu.

Súčasťou vernisáže bolo aj premietanie Soninho dokumentárneho filmu Varga.

Výstavu si môžete pozrieť do 2. marca 2018 v Galérii Nadácie SLOVAK PRESS PHOTO. Galéria je otvorená každú stredu a štvrtok od 13,00 do 16,30 hod.