Porota pre fotografické práce 2014

 

Paul Martinka (US), fotograf, predseda poroty, je fotoreportér, držiteľ viacerých ocenení za fotografiu. Počas svojej 15-ročnej kariéry sa venoval fotografovaniu aktualít, športu, celebrít aj firemných akcií. Ako samouk začal s fotením vo veku 23 rokov a odvtedy fotoaparát neodložil. Od roku 2001 je pravidelným prispievateľom do New York Post, Splash News, Polaris Images a Corbis Images. Pochádza z Československa, žije v New Yorku.

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. (SR), fotografka, pedagogička, absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či MoisdelaPhoto v Paríži vo Francúzsku. V súčasnosti pôsobí ako fotograf a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Yuri Kozyrev (RU), fotograf, pôsobí ako fotožurnalista vyše 25 rokov. Svojimi fotografiami zachytil všetky väčšie konflikty v Rusku a vo svete. V rokoch 2002 až 2009 pôsobil v Bagdade, kde pracoval ako zmluvný fotograf pre magazín TIME. Za svoje diela získal množstvo svetových ocenení. Je viacnásobným víťazom World Press Photo, ako aj držiteľom ocenení Infinity za fotožurnalizmus (2006), Main Frontline Award (2008) či Visa d‘Or News. Svoje fotografické práce vystavoval po celom svete. V súčasnosti ho zastrešuje agentúra NOOR so sídlom v Amsterdame, ktorej je zakladajúcim členom.

Roman Vondrouš (ČR), fotograf, fotografuje od detstva, ale vážnejšie až od roku 2000, keď sa začal zaujímať prevažne o tému šport, najmä o konské dostihy. Viackrát fotografoval olympijské hry. Od roku 2005 je fotoreportérom Českej tlačovej kancelárie (ČTK), kde sa venuje agentúrnemu fotospravodajstvu. Je držiteľom viacerých ocenení Czech Press Photo a v roku 2013 vyhral 1. cenu WORLD PRESS PHOTO v kategórii Šport.

Ján Šibík (ČR), fotograf, je známy svojimi fotografiami z vojnových konfliktov. Je držiteľom ocenenia v súťaži World Press Photo, viackrát získal cenu v súťaži Czech Press Photo, je laureátom hlavnej ceny Golden Prisma Award. Bol fotoreportérom časopisu Reflex. V priebehu svojho pôsobenia podnikol viac ako 200 reportážnych fotografických ciest do všetkých kútov sveta.

Prof. Mgr. Jindřich Štreit (ČR), pedagóg, fotograf, je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval 950 autorských výstav, je autorom 29 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

Pavel Neubauer (SR), fotograf, sa vo svojej viac ako tridsaťročnej praxi venoval reportážam z každodenného života. Vďaka agentúrnemu spravodajstvu prešiel skoro celý svet a bol prítomný takmer pri všetkých udalostiach pri formovaní mladej Slovenskej republiky. Najviac k srdcu mu však prirástla športová fotografia. V premiérovom ročníku SLOVAK PRESS PHOTO získal 1. cenu v kategórii Aktualita a cenu diváka. V súčasnosti pracuje ako fotoreportér TASR.