Porota pre fotografické práce 2016

Stanley Greene, známy americký fotograf, vojnový reportér a jeden zo zakladateľov medzinárodnej fotografickej agentúry NOOR. Narodil v roku 1949 v newyorskej štvrti Brooklyn. Na radu fotografa Eugena Smitha študoval odbor fotografia v School of Visual Arts a po jej absolvovaní sa zaoberal rôznymi vizuálnymi žánrami .Fotografovaniu sa začal naplno venovať až koncom 80. rokov, keď sa rozhodol pre fotožurnalistiku. Nafotil napríklad pád Berlínskeho múru, robil fotoreportáže z vojny v Čečensku a ďalších ozbrojených konfliktov v rôznych častiach sveta vrátane Chorvátska, Gruzínska, Iraku, Somálska či Libanonu. Za svoju prácu bol viacnásobným nositeľom cien World Press Photo i ďalších prestížnych fotografických súťaží. Od roku 1986 žil a pracoval v Paríži.

 

 

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval 950 autorských výstav, je autorom 29 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

 

 

 

 

 

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.

 

 

 

 

Joe Klamar vyštudoval fotografiu a výtvarné umenie na Medicine Hat College v Kanade. Ako fotograf spolupracoval s agentúrou Canadian Press, denníkom Winnipeg Suna agentúrami Reuters a TASR. Od r. 2003 pracuje pre Agence France Presse ako hlavný regionálny fotograf pre Rakúsko, Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko. V súčasnosti pôsobí vo Viedni a pre AFP zaznamenáva dianie nielen vo svojom regióne, ale na celom svete. Je držiteľom mnohých ocenení súťaže Czech Press Photo, vrátane hlavnej ceny – Fotografie roka 2009. Za olympiádu z roku 2004 získal 2. miesto Pictures of the Year International (POYi). Jeho fotografie sa objavujú v popredných časopisoch ako Time, Newsweek, Sports Illustrated alebo v denníkoch ako Washington Post a Guardian a v mnohých ďalších po celom svete.

 

 

 

Jozef Ondzik  je lekár a dokumentárny fotograf. Je držiteľom viacerých významných ocenení, okrem iného získal aj ocenenie Slovenský fotograf roku 2010. Fotografii sa venuje od svojich 12 rokov. Zlomovým momentom v jeho tvorbe bola účasť na kolektívnom projekte o zániku tradičných rusínskych dedín. Na základe tohto projektu vznikla aj kniha Rusíni, jej spoluautorom je fotograf Tomáš Leňo. Je autorom Správy o stave Slovenska z roku 2002, ktorá kládla do kontrastu život v meste a na vidieku.