Porota pre fotografické práce 2019

Joe Klamar vyštudoval fotografiu a výtvarné umenie na Medicine Hat College v Kanade. Ako fotograf spolupracoval s miestnym denníkom, neskôr s agentúrou Canadian Press, denníkom Winnipeg Sun a agentúrami Reuters a TASR. Od r. 2003 pracuje pre Agence France Presse ako hlavný regionálny fotograf pre Rakúsko, Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Slovinsko. V r. 2011 – 2014 pôsobil v USA v Los Angeles a od r. 2014 vo Viedni. Pre túto agentúru zaznamenáva dianie nielen vo svojom regióne, ale na celom svete. Je držiteľom mnohých ocenení súťaže Czech Press Photo, vrátane hlavnej ceny – Fotografie roka 2009. Za olympiádu z roku 2004 získal 2. miesto Pictures of the Year International (POYi). Jeho fotografie sa objavujú v popredných časopisoch ako Time, Newsweek, Sports Illustrated alebo v denníkoch ako Washington Post a Guardian a v mnohých ďalších po celom svete.

Kadir van Lohuizen (1963, Holandsko) mapuje konflikty v Afrike a v ďalších častiach sveta, zrejme najznámejšie sú však jeho dlhodobé projekty o siedmich riekach sveta, stúpajúcich hladinách mora, diamantovom priemysle či o migrácii v Amerike. Kadir je nositeľom množstva ocenení za novinársku fotografiu. V rokoch 2000 a 2002 bol členom poroty World Press Photo a dozornej rady Nadácie World Press Photo. Doposiaľ posledným Kadirovým projektom je Arktída: nová hranica, priekopnícka expedícia realizovaná spolu s Yurim Kozyrevom skúmajúca dôsledky klimatických zmien v celej arktickej oblasti. Tento projekt sa realizuje vďaka Carmignacovej cene za fotožurnalizmus udeľovanej nadáciou Fondation Carmignac. Kadir pôsobí aj ako lektor a pedagóg fotografie a žije v Amsterdame.

 

 

Fréderique Rondet pôsobí od r. 2007 ako hlavná fotoeditorka vo francúzskom denníku Liberation. Predtým bola od r. 1988 zodpovedná za fotodokumentačnú službu. Hoci je samouk, svoje fotografické oko trénovala prostredníctvom svojich dlhoročných fotografických skúseností a stretnutí s fotografmi. V denníku má na starosti medzinárodnú a športovú sekciu, ako aj rubriku o knihách.

 

 

 

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval vyše 1 000 autorských výstav, je autorom viac než 30 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

 

 

Andrej Balco (1973) je slovenský dokumentárny a portrétny fotograf s primárnym záujmom o sociálne a environmentálne témy. Vyštudoval fotografiu na Inštitúte tvorivej fotografie na Slezskej univerzite v Opave. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení a grantov, vrátane rezidenčného štipendia Changing Faces organizovaného medzinárodnou sieťou IPRN, Mio Photo Awards z Osaky (Japonsko) či Fresh M.I.L.K. Awards z Aucklandu (Nový Zéland). Je viacnásobným víťazom súťaží FRAME a Czech Press Photo. Za súbor o ženskej práci v Antracite získal Novinársku cenu 2010. Je spoluzakladateľom medzinárodného kolektívu fotografov Sputnik Photos a združenia Slovenská dokumentárna fotografia. Je autorom knižnej publikácie Domésticas (Dom fotografie, 2008) a spoluautorom viacerých knižných publikácií. Svoje práce pravidelne vystavuje na Slovensku aj v zahraničí.

 

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.