Porota pre fotografické práce 2020

Olga Kravets je dokumentaristka a fotografka ktorá sa primárne venuje dlhodobým projektom zameraným na konflikty a ľudské práva v bývalom ZSSR, na Blízkom Východe a na Balkáne. Spoločne Oksanou Yushko, Mariou Morina a Annou Shpakovou sa podieľala na projekte Grozny: Nine Cities (online dokument a kniha „Grozny: Deväť miest“), v ktorom sa zblízka pozreli na dôsledky čečenského konfliktu. Olga režírovala dokumentárne pásmo „It’s Getting Dark“ (Stmieva sa: Príbeh piatich rodín politických väzňov v Rusku z rôznych časových období). Je držiteľkou magisterského titulu v odbore dokumentárna fotografia. Titul získala po absolvovaní postgraduálneho štúdia (Chevening Scholar) na University
of the Arts London v rokoch 2010 až 2011.

 

 

Maciek Nabrdalik je dokumentárny fotograf žijúci vo Varšave, ktorého primárnym záujmom sú sociálne zmeny vo východnej Európe. Od roku 2010 je členom fotografickej agentúry VII. Jeho práce boli publikované a vystavené na medzinárodnej úrovni. Získal niekoľko prestížnych ocenení, medzi inými aj World Press Photo, Picture of the Year International 2011, 2013, 2017), NPPA The Best of Photojournalism (2010, 2011, 2012) a mnoho iných ocenení v rodnom Poľsku. Je autorom troch kníh. V roku 2014 bol publikovaný jeho projekt o preživších nemeckých nacistických táborov na celom svete pod názvom Nezvratní. Kniha Homesick, ktorá zahŕňa jeho dlhodobý projekt zaznamenávajúci dôsledky Černobyľskej katastrofy vyšla v roku 2016. V januári 2018 bola v USA v The New Press publikovaná jeho najnovšia kniha OUT, zobrazujúca LGBTQ komunitu. V rokoch 2016/2017 mu bolo udelené štipendium Nieman Fellowship na Harvardskej univerzite. Je členom Press Club Poland a únie Polish Art Photographers, ako aj ambasádorom Canon.

 

Roman Vondrouš, narodený v Pardubiciach, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opave, kde v súčasnosti pokračuje v štúdiu v doktorskom programe. V roku 2013 získal prvú cenu v kategórii Šport v prestížnej fotografickej súťaži World Press Photo a v rokoch 2016 a 2017 obdržal dve druhé miesta v jednej z ďalších významných svetových žurnalistických fotosúťaží Pictures of the Year International. V roku 2020 získal prvú cenu v kategórii športové portfólio v medzinárodnej súťaži AIPS Sport Media Awards. V súťaži Czech Press Photo je držiteľom viac ako dvoch desiatok ocenení (o.i. i Grant pražského primátora na fotografovanie premien hlavného mesta). V roku 2013 mu bola udelená Cena rektora Slezské univerzity v Opave za mimoriadne úspechy v oblasti fotožurnalistiky. Od roku
2005 je fotoreportérom Českej tlačovej kancelárie, kde sa každodenne venuje agentúrnemu foto-spravodajstvu. Fotografoval na letných i zimných olympijských hrách: 2008 – Peking, 2010 – Vancouver, 2014 – Soči. Vo svojom voľnom čase pracuje na ďalších vlastných fotografických projektoch, ale hlavnú časťou jeho tvorby zaberá dostihová tématika.

 

 

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval vyše 1 000 autorských výstav, je autorom viac než 30 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

 

 

 

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.