Porota pre fotografické práce 2022

 

Kadir van Lohuizen (1963, Holandsko) mapuje konflikty v Afrike a v ďalších častiach sveta, zrejme najznámejšie sú však jeho dlhodobé projekty o siedmich riekach sveta, stúpajúcich hladinách mora, diamantovom priemysle či o migrácii v Amerike. Kadir je nositeľom množstva ocenení za novinársku fotografiu. V rokoch 2000 a 2002 bol členom poroty World Press Photo a dozornej rady Nadácie World Press Photo. Doposiaľ posledným Kadirovým projektom je Arktída: nová hranica, priekopnícka expedícia realizovaná spolu s Yurim Kozyrevom skúmajúca dôsledky klimatických zmien v celej arktickej oblasti. Tento projekt sa realizuje vďaka Carmignacovej cene za fotožurnalizmus udeľovanej nadáciou Fondation Carmignac. Kadir pôsobí aj ako lektor a pedagóg fotografie a žije v Amsterdame.

 

 

 

Yuri Kozyrev (RU), fotograf, pôsobí ako fotožurnalista vyše 25 rokov. Svojimi fotografiami zachytil všetky väčšie konflikty v Rusku a vo svete. V rokoch 2002 až 2009 pôsobil v Bagdade, kde pracoval ako zmluvný fotograf pre magazín TIME. Za svoje diela získal množstvo svetových ocenení. Je viacnásobným víťazom World Press Photo, ako aj držiteľom ocenení Infinity za fotožurnalizmus (2006), Main Frontline Award (2008) či Visa d‘Or News. Svoje fotografické práce vystavoval po celom svete. V súčasnosti ho zastrešuje agentúra NOOR so sídlom v Amsterdame, ktorej je zakladajúcim členom.

 

 

 

 

 

Alexander Chekmenev je ukrajinský fotograf, ktorý sa v posledných rokoch dostal do povedomia verejnosti doma aj v zahraničí. Zvíťazil v európskej súťaži dokumentárnej fotografie Vevey vo Švajčiarsku so sériou Ukrajinský pas. V roku 2013 sa jeho kniha Donbass (Donbas) stala vybraným titulom nemeckej knižnej ceny German Photo Books Award. A bol vyhlásený ukrajinským fotografom za rok 2013. Vystavoval v rôznych galériách v Európe a nedávno prejavili o jeho tvorbu záujem aj galérie v severnej Amerike.

 

 

 

 

Prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr.h.c. je český fotograf, vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života. Vo svojej tvorbe sa zameriava na dokumentovanie života na dedine a obyvateľov českých dedín. Realizoval vyše 1 500 autorských výstav, je autorom viac než 56 publikácií, jeho diela sú zastúpené v najvýznamnejších zbierkach a bolo o ňom nakrútených niekoľko filmov. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave.

 

 

 

 

 

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD. je fotografka, pedagogička a prorektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.Zúčastnila sa na mnohých výstavách a fotografických festivaloch, napr. na Mesiaci fotografie v Bratislave, na Medzinárodnom festivale mladej fotografie v Ľubľane, Septembre de la Photographie v Lyone či Mois de la Photo v Paríži vo Francúzsku.