Hlavnou témou 10.ročníka SLOVAK PRESS PHOTO sa stala pandémia

Téma pandémie je stále aktuálna. V jubilejnom 10.ročníku SLOVAK PRESS PHOTO sa objavila prakticky vo všetkých kategóriách.

 

V kategórii Aktualita ju Daniel Stehlík, víťaz kategórie za samostatnú fotografiu a víťaz Grand Prix, zachytil v podobe celoplošného testovania, zatiaľ čo Branislav Račko, víťaz v kategórii Aktualita za sériu fotografií, ju ukázal v podobe protestu proti epidemiologickým opatreniam.

 

 

Téma dominovala aj v kategórii Každodenný život. Maďarský fotograf Simon Móricz-Sabján pripomenul druhú vlnu pandémie prostredníctvom fotografie Silvester online či sériou fotografií Nová norma, v ktorých poukazuje predovšetkým na spoločenskú izoláciu.

 

Matej Kalina zasa zachytil pred supermarketom dlhé zástupy čakajúcich. Jeho fotografia Skúška demokracie dokumentuje, ako sa obyvateľstvo vyrovnáva so situáciou a opatreniami, ktoré preverili demokratickú úroveň národa. Rudolf Baranovič sa na Covid opatrenia pozrel z iného uhlu, a to, ako sa ľudia snažili nájsť spôsob, ako obísť zákaz vychádzania a ísť na čerstvý vzduch.

    

 

V kategórii Reportáž Tomáš Benedikovič zachytil pacientov s covidom-19 a ich boj o život. Michal Burza zasa so sériou fotografií S alebo Na dokumentoval, aký dopad mala pandémia na prácu patológov, ktorí sa museli vyrovnať s obrovským nárastom zosnulých.

 

V kategórii Portrét Michal Burza priblížil zdravotníkov v rizikovom prostredí. Jeho portrét dokumentuje zdravotníčku s rúškom a bez neho.

Celkom ináč zobrazil pandémiu víťaz kategórie Portrét Richard Dömös, ktorý sa rozhodol zachytiť najsilnejšie spomienky na pandémiu. Séria fotografií Testovanie dokumentuje jeho priateľov a blízkych, ktorí podstúpili jeden test za prítomnosti fotoaparátu. Boris Németh ukázal na príbehy ľudí počas pandémie, a ako ovplyvnila ich prácu a živobytie.

                                 

 

Covid-19 značne poznačil aj svet umenia a kultúry. Dôkazom je aj víťazná fotografia v tejto kategórii, ktorou sa stala Je to len skúška od Tomáša Hrivňáka a zachytáva testovanie v Štátnom divadle Košice počas plošného testovania v októbri 2020.

 

V kategórii Príroda a životné prostredie zabodoval Tomáš Benedikovič s fotografiou Test (D1). Na fotografii je rozostavaný a opustený úsek Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Aj takýmto spôsobom sa testovanie stalo súčasťou našich životov.

 

Tému pandémie nevynechali ani Študenti a mladí fotografi do 26 rokov. Eszter Asszonyi prostredníctvom fotografií zobrazuje jej nakazenie covidom-19 po prvom očkovaní. Horúčka, únava, strata chuti a čuchu, izolácia. Hovorí o spoločnom zážitku, nakoľko nie je jediná, kto tieto pocity a oslabené zmysly mal.

      

Opäť nový pohľad na pandémiu nám podala Natália Dominiková, víťazka tejto kategórie a Mladý talent roka. Jej fotografia Stay in touch (Rovnaké, ale odlišné) je subjektívnou výpoveďou a výsledkom procesu počas celého roka pandémie. Hoci v jej fotografii pandémia nie je primárnym záujmom, vďaka nej si uvedomujeme, aký mala dopad na našu psychiku.

Téma pandémie si získala aj Cenu diváka. Finalistka kategórie Študenti a mladí fotografi do 26 rokov ju získala za sériu fotografií Negatívny certifikát. Dokumentuje v nich odberné miesta v Banskej Bystrici, pričom jej zábery pochádzajú z časov, kedy papierový certifikát predstavoval vstupenku aj do kaviarne.