Výstava Jany Šantavej: Bratislava – mesto nových začiatkov

Autorkou výstavy „Bratislava – mesto nových začiatkov“ je víťazka ocenenia Grant Bratislava 2020 Jana Šantavá. Ročné štipendium magistrátu hlavného mesta Bratislava jej udelil primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Jej projekt je vystavený v rámci výstavy víťazov 10.ročníka súťaže. Výstava sa nachádza na Komenského námestí v Bratislave v termíne od 25. septembra do 31. októbra 2021 (predĺžené do 7. novembra 2021). 

 

 

 

 

Mesto nových začiatkov
Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám Európy. Poloha mesta na Dunaji ju predurčila, aby sa stala strediskom mnohých kultúr.
Z urbanistického hľadiska je pre Bratislavu na prvý pohľad charakteristická fragmentálnosť. Na kontinuitu si tu veľmi nepotrpíme. Každá nová generácia zahadzuje svoje dedičstvo v presvedčení, že vybuduje niečo lepšie. Táto neukotvenosť v histórii spôsobuje necitlivé zásahy bez vzťahu k prostrediu. Okrem toho tu máme dlhodobo rozostavané, z najrôznejších príčin blokované, či dokonca narýchlo zbúrané stavby a na ich mieste vyrastajú nové. Azda najväčším obdobím radikálnych zmien bolo pre Bratislavu „budovanie socializmu“. Došlo k barbarskému zbúraniu časti historického centra, ale treba priznať, že vyrástlo aj zopár, dnes už kultových stavieb. Po roku 1989 sa začínalo odznova. Nekontrolovaná výstavba, pod vplyvom developerov, nemálo prispela k spomínanej rozkúskovanosti. Z estetického hľadiska vnímam tento jav ako koláž. Preto sa myšlienka fragmentálnej koláže stala východiskom pre môj fotografický projekt. Hľadám miesta, ktoré sú poznačené ľahostajnosťou a excentrizmom. Často je na nich badateľná istá provizórnosť. Keď som začala pracovať na projekte, veľa som premýšľala nad identitou môjho rodného mesta. Idea zobraziť mesto ako koláž naberala postupne svoje konkrétne tvary. Absencia ľudí, navodzuje pocit chýbajúcej pointy daného miesta, ale zároveň necháva vyniknúť tvarom a líniám. Bratislava ponúka veľmi veľa atraktívnych miest, ktoré sú výnimočné dynamikou svojich príbehov. Mesto sa inovuje, pribúdajú moderné štvrte. Niekedy sa ukazujú “mŕtve” zóny, ktoré tvoria akúsi odvrátenú tvár mesta, ale zároveň sa nám ponúkajú úplne nové pohľady. V Bratislave je nový začiatok skoro všade kam sa pozriete. V sérii 30 fotografií sú prázdne ulice, ktoré v súvislosti s udalosťami rokov 2020 a 2021 hovoria samé za seba a tiež zaujímavé detaily. Verím, že moje hľadanie nových kúskov do skladačky menom Bratislava, prispeje k lepšiemu pochopeniu mesta a jeho smerovania. Všade, kde niečo končí, niečo iné začína.  (víťazka Grant Bratislava 2020, Jana Šantavá)