Hlavnú cenu súťaže Grand Prix získal Ivan Holub s fotografiou Večera!

V dňoch 10. a 11. 9. 2016 sa v Bratislave zišli členovia poroty, aby posúdili práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie v rámci 5. ročníka SLOVAK PRESS PHOTO.
Do súťaže sa mohli zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá, s prácami určenými na publikačné účely. Prihlásené fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota v zložení: Stanley Greene (USA/SR) – predseda poroty, Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Joe Klamar (Kanada/SR) a Jozef Ondzik (SR).
Do súťaže sa celkovo zapojilo 191 fotografov, ktorí dovedna zaslali 1 522 fotografií.
Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 9 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a šoubiznisu, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória), a Grant Bratislavy. Popritom zasadala aj osobitná porota pre video, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video.
Členovia poroty konštatovali vyššiu kvalitu súťažných fotografií v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, pričom ich osobitne zaujali práce študentov a mladých fotografov. Vysoko ocenili aj úroveň reportáží. Nedostatky videli najmä v kategórii Aktualita.
Prihlásené fotografie mapovali aktuálne udalosti na Slovensku a vo svete v súvislosti s utečeneckou krízou, vojnovými konfliktami, rôzne sociálne témy a environmentálne problémy, sociálne a politické protesty či aktuálne športové i kultúrne udalosti.
Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix scenáristovi, fotografovi, režisérovi a kameramanovi Ivanovi Holubovi za samostatnú fotografiu Večera. Fotografia bola prihlásená do kategórie Každodenný život. Fotografia zachytáva skupinu pygmejských detí v južnom Burundi, ktoré prežívajú len vďaka tomu, že dostanú raz denne najesť v rámci nutričného slovenského programu. Deti v úplnom tichu čakajú, kým sa rozdá jedlo, a mlčanie pokračuje aj počas jedenia. Každé z nich má pred sebou obrovskú porciu, od ktorej neodíde, kým nie je všetko zjedené. Fotografia vznikla počas nakrúcania dokumentu.
Víťazi jednotlivých kategórií budú vyhlásení na slávnostnom podujatí, ktoré sa uskutoční 19. 10. 2016 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Slávnostné vyhlásenie cien bude sprevádzané vernisážou výstavy víťazných fotografií.