OPENCALL téma VODA (registrácia do 26.6. 2025)

Kto sa môže prihlásiť?

Projekt je zameraný na fotografov/ky zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Ukrajiny, ktorí mapujú fotoobjektívom tému “Voda” v rôznych kontextoch. Open Call nie je ohraničený rokom vytvorenia fotografie, preto pozývame všetky skupiny a generácie fotografov, aby sa do nej zapojili so svojími sériami fotografií, ktoré sa dotýkajú témy Voda. Opencall je otvorený aj študentom z krajín V4 a Ukrajiny.

Kde a kedy sa budú fotografie prezentovať?

Medzinárodná porota vyberie na začiatku leta roku 2025 spolu 15 autorov z Čiech, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska, ktorí tak získajú príležitosť vystaviť svoje fotografické série počas výstavy súťaže SLOVAK PRESS PHOTO 2025 na jeseň tohto roku. Pred výstavou sa zúčastnia dvojdňového workshopu a mentoringu, kde spolu s profesionálnou fotografkou vyberú finálne fotografie zo série a predstavia ich širokej verejnosti na besede, a následnej výstave z opencallu Voda. Výsledná výstava cestuje po celom regióne, aby oslovila široké publikum, je spojená s besedami a vzdelávacími podujatiami.

Kto bude porota?

Clément Saccomani

začal svoju kariéru ako fotograf na voľnej nohe pod agentúrou Gamma. Dlhé roky sa venoval medzinárodnému spravodajstvu vo východnej Európe, na Kaukaze a v Južnej Amerike. Zameriaval sa najmä na tému násilia páchaného na ženách po celom svete.
V roku 2009 sa Clément pridal k agentúre Magnum Photos. V roku 2011 bol vymenovaný za redakčného riaditeľa. Pre firemných klientov (LVMH, Lhoist, BNP Paribas, Nintendo), mimovládne organizácie a medzinárodné inštitúcie pripravil množstvo inovatívnych projektov zahŕňajúcich nové naratívne stratégie.
V roku 2015 sa Clément stal výkonným riaditeľom agentúry a nadácie NOOR v Amsterdame, kde rozvíjal európske projekty (Horizont 2020 – Kreatívna Európa), projekty z oblasti blockchainu a umelej inteligencie v spolupráci so spoločnosťou Google, čím sa tvorca obsahu opäť ocitol v centre vizuálnej ekonomiky. Zároveň sa venoval aj inovatívnym projektom, vrátane vytvorenia pilotného VR projektu pre Medzinárodný trestný súd v Haagu. Počas svojej kariéry získal Clément spolu so svojím tímom a partnermi množstvo ocenení, vrátane ôsmich cien World Press Photo a mnohých ďalších.
V roku 2021 Clément prevzal funkciu riaditeľa archívu Cinémathèque des Pays de Savoie et de l’Ain, ktorého poslaním je zhromažďovať, chrániť a propagovať audiovizuálnu pamäť v Savojsku, Hornom Savojsku a Aine.
Od roku 2023 Clément Saccomani so svojou organizáciou Literati navrhuje a realizuje umelecké a kultúrne projekty a podporuje umelcov, mestské aj regionálne subjekty, kultúrne inštitúcie, múzeá a podniky. Organizácia Literati ponúka na mieru šité poradenstvo a služby spojené s realizáciou umeleckých a kultúrnych projektov vo všetkých fázach ich prípravy.

Magdalena Herrera

umelecká riaditeľka a fotoeditorka. Narodila sa v Havane v rodine umelcov, avšak už ako dieťa Kubu opustila a usadila sa v Paríži, kde študovala výtvarné umenie a dejiny umenia na Sorbonne. Neskôr začala svoju kariéru grafickej dizajnérky a umeleckej riaditeľky. Pracovala v oblasti kníh, tlače a časopisov, desať rokov pôsobila ako umelecká riaditeľka a vedúca fotografického oddelenia v National Geographic France a potom nastúpila do Geo France ako riaditeľka fotografie.

Paralelne so svojou novinárskou prácou vedie Magdalena Herrera workshopy a semináre po celom svete, ktoré organizuje World Press Photo Foundation, vrátane Joop Swart Masterclass a Fokal pod záštitou Sorosovej nadácie na Haiti. Vyučovala fotožurnalistiku na Ecole Supérieure de Sciences Po v Paríži.
Pravidelne je pozývaná ako členka poroty do medzinárodných fotografických súťaží a v roku 2018 predsedala súťaži World Press Photo.

Doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD.

je fotografka a pedagogička na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde vedie „Ateliér fotografia, realita, konštrukcia“. Vo svojej fotografickej tvorbe sa venuje témam postavenia ženy, súčasnej rodiny a spoločnosti a aktuálne aj problematike muzeálnej kultúry. Okrem voľnej fotografickej tvorby sa špecializuje aj na fotografovanie skla, keramiky a dizajnu. Venuje sa aj výskumu fotografie a fotografickým technológiám 19.storočia. V posledných rokoch spolupracuje so sklárskym výtvarníkom Palom Machom. Pripravila celú radu výstav pre domáce a zahraničné publikum. Žije a pracuje v Bratislave.

Informácie o téme

Problematika vody v kontexte najpodstatnejšej komodity pre naše životy, a to napríklad:
pitná voda, výroba elektriny z vody, zdroje minerálnych a termálnych a liečivých prameňov a ich využitie, ale aj ekologické problémy a klimatické zmeny, povodne a extrémne javy počasia, sociálny rozmer vody, kultúrno-historické využitie vody a pod.
Prostredníctvom očí dokumentárnych fotografov a ich vizuálneho rozprávania, či faktov vyrozprávaných prostredníctvom silných obrazov, má tento projekt potenciál presadzovať ochranu a trvalo udržateľné vodné hospodárstvo, zlepšenie prístupu k čistej vode a sanitácii, podporu vodohospodárneho poľnohospodárstva, riešenie znečistenia a hospodárenia s vodou, zmenu klímy a upozornenie na problematiku povodní a sucha.

Snahou projektu je aj zvýrazniť, že v Podunajskej nížine sú najväčšie zdroje pitnej vody, ktorú si treba chrániť a nielen to, na koľko voda je ekologickým výrobcom elektrickej energie a tiež vodná trasa cez náš Dunaj. Rovnako nám voda dokáže svoju silu po povodniach, na ktoré sa musíme pripraviť, lebo klimatická zmena je tu, a potrebujeme nové riešenia a stratégie, aby sme vedeli zabrániť zničujúcim následkom povodní, ale aj sucha, ktoré bolo za posledný rok najväčšie.

Projekt má regionálny význam, problematika vody je aktuálna pre každú zo zúčastnených krajín, nakoľko zdieľame rovnaké klimatické a environmentálne situácie. Problém zmeny klímy, ktorá má dopad na zdroje pitnej vody a na extrémne počasie, je rovnaký vo všetkých krajinách. Nemôžeme ho posudzovať bez zohľadnenia jeho cezhraničných aspektov. Je preto úplne v súlade s témou, aby tento projekt prekročil hranice Slovenska a dostal sa do širšieho regiónu.

Ako sa prihlásiť?

Pošlite nám nasledovné údaje e-mailom na:

opencallwater@slovak-press-photo.sk

Požadované údaje:

1. Osobné informácie:

Meno
Priezvisko
Dátum narodenia
Národnosť
Iná národnosť (ak máte)

2. Vaša adresa:

Ulica
Mesto
PSČ
Krajina

3. Kontaktné informácie:

Telefónne číslo
Email

4. Doplnkové informácie:

Profesionálny fotograf + názov zamestnávateľa / Študent / Voľný fotograf

5. Pár slov o Vás v jazyku SK aj EN
6. Pár slov o sérii fotografií v jazyku SK aj EN
7. Rok vzniku fotografií
8. Link na stiahnutie fotografií

V rámci jednej prihlásenej fotografickej série môže každý fotograf prihlásiť minimálne 9 a maximálne 18 fotografií. Prihlásiť môže maximálne 2 fotografické série.

Fotografie posielajte vo formáte JPG, s minimálnym rozlíšením 3000 px na dlhšej strane.
Použite online úložiská ako WeTransfer, Úschovňa, Filemail a pod.

Generálny partner

Hlavný partner

Partneri