Výstava Vizualizácia klimatickej krízy – Vajanského nábrežie, Bratislava

Vernisáž otvorili holandská veľvyslankyňa Gabriella Sancisi, výkonný riaditeľ Vyšegradskeho fondu Petr Mareš, námestník primátora hl. mesta Jakub Mrva, vicestarostka Starého mesta Dana Kleinert a fotograf, mentor a člen agentúry NOOR Kadir von Lohuizen.

Vystavujúci autori/ky:
Jana Hunterová CZ
Tomek Stabinski PL
Diana Takacsova SK
Zsolt Balázs HU
Rafal Siderski PL
András Zoltai HU
Judit Ruprech HU
Tomáš Hrivňák SK
Kinga Wrona PL
Tomas Predajna SK
Márton Kállai HU

 

Kurátor výstavy:
NOOR

Klimatická kríza je najväčšou výzvou, akej ľudstvo kedy čelilo. Krehká rovnováha sa rozpadla a spustila sériu reťazových udalostí, ktorých rozsah ešte len pochopíme.

Keďže sme svedkami zintenzívňovania krízy, musíme sa zmieriť so skutočnosťou, že zložitosť veci samotnej podčiarkuje veľmi jednoduchú skutočnosť: zmena je jedinou cestou vpred. Prijatie, adaptácia a zmiernenie udalostí okolo nás sú našimi jedinými šancami na prosperitu v neistej budúcnosti.

Z týchto dôvodov Holandské kráľovstvo, nadácia NOOR, Nadácia Slovak Press Photo, Czech Photo, PAP. pl a Herald Europe spojili sily, aby vytvorili špecializovaný priestor, kde by sa autori zo strednej Európy (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) mohli stretávať, zdieľať a učiť sa jeden od druhého.

Autori nás berú na cestu plnú objavov: od obnovy mokradí na Dunaji, jedného z najbohatších ekosystémov v Európe, až po lesy v Českej republike, ktoré v posledných rokoch v dôsledku nedostatku dažďa a zvýšených teplôt spustošil kôrovec, čo nás núti zamyslieť sa nad významom zdravých lesov. Pozrieme sa na dôsledky najintenzívnejšieho sucha za viac ako sto rokov v Maďarsku a zároveň spoznávame príbehy vedcov, ktorých experimenty nám okrem mnohých iných nevypovedaných príbehov pomáhajú pochopiť, ako klimatické zmeny ovplyvňujú naše životy. Široké naratívne vlákna tejto výstavy sa pre nás preplietajú do tapisérie ľudských skúseností, aby sme ich videli, poučili sa z nich a konali podľa nich.

Výstava je otvorená do 31.7.2023 na Vajanského nábreží.

Projekt vznikol s podporou Vyšegradskeho fondu.